YEREL
Giriş Tarihi : 10-03-2021 12:12   Güncelleme : 10-03-2021 12:12

AÇÜ Projelerine Destek Bekliyoruz

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin Artvin’in gelişimi için birçok projeleri olduğunu bu projeleri gerçekleştirebilmek için şehrin dinamiklerinin desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

AÇÜ Projelerine Destek Bekliyoruz

Rektör Bilgin, şehrin potansiyelinin çok yüksek olduğunu bu potansiyeli projelerle ortaya çıkararak şehrin ve üniversitenin gelişimine katkıda bulunacaklarını ifade etti.

Rektör Bilgin ile yaptığımız röportaj da şehrin gelişimine katkıda bulunacak projelerden bahsetti;

“Artvin Çoruh Üniversitesi ile aynı yıl açılan üniversiteler, üstelik Artvin kadar gelişmemiş illerde açılan üniversiteler gelişirken AÇÜ gelişemedi. Bu gelişimi sağlayabilmek için Uluslararası Kafkasya Konferansı gerçekleştireceğiz. Bu konferansı geleneksel hale getirip birçok bilim insanının ilimize, üniversitemize, öğrencilerimize katkıda bulunmasını sağlayacağız.

Açılacak yeni bölümlerle mevcut bölümlerle öğrenci sayımızı %100 oranında artırmak istiyoruz. Ancak bunu yaparken şehrin dinamiklerinin de desteğine ihtiyacımız var. Ancak bu oranı yakalayabilmek içinde yurt barınma sorunu da şehir olarak çözmemiz gerekiyor. Bu sorunları çözmek içinde birilerinin elini taşın altına koyması gerekiyor. Çünkü AÇÜ Artvin ‘in lokomotividir. AÇÜ geliştikçe elini taşın altına koyanlara 3 kat 5 kat olumlu anlamda dönüşler olacaktır. Şuan marinada üniversitemizin bir alanı var. O alanı genişletmek için Belediyemizden destek bekliyoruz. Çünkü biz orada su sporlarını geliştirmek istiyoruz. Orada kano milli takımını misafir ettiğimizi düşünsenize üniversitenin ve Artvin için bundan büyük reklam olabilir mi? Bir diğer projemiz olan Kayak merkezini canlandırmak istiyoruz. Üniversitemizin kayak öğretecek öğretmenleri var orada bunun eğitimlerini vermeyi hedefliyoruz. Bu neticede Orman Bölge Müdürlüğünün bahsettiğim bölgede bulunan bungalov tarzı evleri var. Biz bunları daha da canlandırarak şehir turizmine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Biz bu hedeflerimizi gerçekleştirdiğimiz takdir de şehrin bakkalı, şehrin kırtasiyecisi, şehrin esnafı herkes yararlanacak. Ve üniversitemizle birlikte şehrimizde gelişim gösterecek. Dolayısıyla üniversitenin bu taleplerine şehrin yanıt vermesini bekliyoruz. Bu cevabı alabilirsek Artvin’in bilim de, spor da, eğitim de hem ulusal hem de uluslararası görünürlüğünü tanınırlığını sağlayabiliriz” dedi.

Zülfiye AKSU