Yerel
Giriş Tarihi : 03-03-2023 14:24

Açıklamalar peş peşe geldi

Açıklamalar peş peşe geldi

Arhavi Belediyesi Meclis Toplantısında bugün alınan kararlar sonrası Arhavi Belediye Başkanlığınca kamuoyu açıklaması yapılarak ilçede yaşayan dar gelirli, yoksul, muhtaç ve kimsesiz kişilerin belirlenmesine yönelik beş kişilik komisyon kurulması önerisinin Ak Parti ve MHP meclis üyelerinin oylarıyla reddedildiğini duyurulmuştu. Sonrasında ise Cumhur İttifakı Belediye Meclis Üyeleri ortak bir metin yayınladı.

Metinde şu ifadelere yer verildi.

“01.03.2023 tarihinde gerçekleşen Arhavi Belediye Meclis Toplantısının gündeminde yer alan ‘Arhavi Belediyesi Sosyal Yardım Yönetmeliğinin Görüşülmesi’ maddesinin Arhavi Belediyesi tarafından Ak Parti ve MHP oylarıyla reddine ilişkin yapılan açıklamada bizlere de söz hakkı doğmuştur. Arhavi Belediyesinde yaşanan ve şu anda da yargı süreci devam eden yolsuzluk vakasından sonra halkımız ve tarafımızın güveni sarsılmış olup açılacak olan hiçbir fona süreç sonuçlanana kadar Cumhur İttifakı olarak para aktarılmaması kararını almış bulunmaktayız.

Festival hesabına aktarılan paraların dahi akıbeti belli olmamışken, sosyal yardım adı altında açılacak olan hesabın denetimine dair endişelerimizden dolayı kararı reddettik. Geçmiş belediye meclis gündemlerinde de bu kaygılarımızın yersiz olmadığını Millet İttifakı tarafından onaylanan meclis kararlarının kaymakamlık tarafından reddi verilerek iptal olduğunda görmüş bulunduk.

Aynı zaman da tüm siyasi partilerin meclis üyeleri Arhavi için birlik olup çalışmak için gayret sarf ederken Cumhur İttifakı meclis üyelerine danışılmadan ve komisyonda bahsi dahi edilmeyen bu konu bizlere yapılan bir yanlıştır. Fakat buradaki ayrı bir tartışma konusu ise bu kararın Belediye Başkanının meclis gündemine getirmeden alma yetkisi varken Cumhur İttifakının kaygılarını bilerek kamuoyunda yanlış algı oluşturmak için gündeme sokarak sonu bilinen bir oylama yapılmasıdır.

Devletimiz vatandaşımıza yanında olarak her türlü yardımı yapıyor olup bu süreçte her şeyden önce belediyemizden tek isteğimiz kasasındaki paraya sahip çıkması ve akıbeti belli olmayan paranın kasaya geri koyulmasıdır. Yargı süreci sonuçlandığında elbette ki Cumhur İttifakı olarak bizlerde belediye tarafından bir yardım fonu açılmasına dair herhangi bir sakınca görmemekteyiz.”

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber