YEREL
Giriş Tarihi : 22-06-2021 11:53   Güncelleme : 22-06-2021 11:53

92 Yıllık Yaşam

92 yaşında olan Ahmet Meriç, en eski esnaflardan birisi olarak Artvin’de mesleğini sürdürmekte.

92 Yıllık Yaşam

Babasının mesleği olarak devam eden ve 2 çocuk babası Ahmet Meriç, oğullarının da esnaf olduğunu ve uzun yıllardır devam eden hayatında Artvin’e yararlı olan birçok çalışmanın öncüsü oldu. Artvin’de esnaf olmak adlı programın bu haftaki konuğu Meriç, şu ifadeler ile başladı “ 1929 doğumluyum ama kimlikte 1931 yazmışlar köyde eskiden geç yazılırlardı erkekler ki askere geç gidebilsin diye böyle yapılırdı. Bakırköy’de doğdum, fabrika zamanında bakır işletildiği zamanda fabrikanın faaliyete geçtiği yıl 1938 yılıydı Almanlar zamanında daha önce Ruslar zamanında çalışmışlar. Ruslardan sonra ise Almanlar çalışmaya devam etmişler fabrikada 3 tane bekçi vardı o fabrikada hiçbir şeyi eksik olmamak kaydıyla senelerce onlar bekçilik yaptı. Genelde çalışanlar köylüler değil her yerden gelen insanlar olurdu o zamanın sayısına göre 1000 kişi çalışırdı, kazma ve kürekle tünellerden bakı çıkartılırdı “ dedi.

Baba mesleği

Meriç, babasının mesleğinin hikâyesini şu ifadeler ile anlattı  “ babam ilk olarak fabrikada çıraklık kursuna girdi ve usta oldu. Babam demirci ustası oldu sonrasında fabrika 1944 yılında kapandı ondan sonra babam köyde dükkân açtı. O zamanlar böyle bir işe girdiğinde köyde işleri oluyordu insanların talepleri yoğundu. Köyde yapar burada satardık henüz küçük talebe iken babama yardımcı olurdum ortaokulu bitirince babam halen devam ediyordu. Etraf köylerdeki insanlar gelir bizde yaptırırdılar malzemeyi ve çelik kullandığımız için herkes talep ediyordu o zamanlar fabrikanın dökülen, sökülen çeliklerini demirlerini biz alır yeniden işlerdik “ dedi.

İlk düzen

Meriç, Artvin’de ilk kurulan dükkân düzenine yönelik şu açıklamalarda bulundu “ ilk olarak sobacılıkla geldik. Biz ilk sobayı yapmaya başladık burada sonra sanayiye gittik sanayi sitesinin oraya gittik ve ilk kuruluşunda benim payım vardır Artvin sanayi sitesinde tabii sanayi sitesine yerleştik kuralar çekildi. Orada da kaynakçılık dükkânı açtık, Yusufeli’nden gece yarısı gelip beni kaldırırlardı kaynak yapmam için ve kış sezonunda kamyonların kom pasörleri var suyu bıraktığında çatladığı zaman araba çalışmazdı tabii onların kaynağı için beni kaldırırlardı geceleri kimse yapamıyor diye. Demircilikten, kaynakçılığa geçtik ama yine demircilikte yaptığımız oluyordu. Şimdi ki burada olan demircilerin çoğu bana borçludur “ dedi.

Sağlıklı esnaf

Meriç, uzun yıllardır sağlıklı olmasının sırrını şu şekilde anlattı “ esnaflık olmasaydı belki de bu kadar yaşamazdım. Biz şimdi beyaz eşyaya başladık aynı zamanda saray halılarının üretimine başladık zaten mesleğimiz tamir üzerine olduğu için tamir işleri ile de ilgileniyoruz “ dedi.