Yerel
Giriş Tarihi : 02-12-2022 12:56

87 Yaşında Zeytin Hasadında

87 Yaşında Zeytin Hasadında

87 yaşındaki Ali Çakal ağaçların tepesine çıkarak zeytin hasadı yapıyor.

Yusufeli’nin Demirken köyünde, yaşayan 87 yaşındaki Ali Çakal ve eşi 80 yaşındaki Yadigar Çakal, ilerleyen yaşlarına rağmen metrelerce yükseklikte bulunan ağaçlara çıkarak üstün lezzet ödülüne layık görülen bölgeye özgü butko zeytinini dalından tek tek topluyorlar.

Yusufeli’nin Demirkent köyünde üretilen butko zeytini 2006 yılında Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen Uluslararası Zeytinyağı Fuarı'nda üstün lezzet ödülüne layık görüldü.

Türkiye'nin dört bir yanından butko zeytinine ilgi yoğun olurken, bölge halkı zeytinin kaliteli olmasını, sulama suyu ve dalından tek tek toplanmasına bağlıyor.

Çoruh Vadisi üzerinde mikroklima iklimine sahip olan bölgede, 800 dekar alanda, yaklaşık 22 bin ağaç bulunuyor. Zeytin ağaçları boyu 10 metre ile 20 metre arasında değişirken, yeşil zeytin, çamış zeytini, yağlık zeytin ve küplük zeytin olmak üzere dörde ayrı işlemden geçiyor.

Köyde zeytin hasadı başlarken, 10 yaşından itibaren zeytin hasadına katılan 87 yaşındaki Ali Çakal, merdiven yardımıyla metrelerce yükseklikle bulunan ağaçların tepesine çıkarak zeytinleri dalından tek tek topluyor. Eşi Yadigar Çakal’da 80 yaşında olmasına rağmen eşini yalnız bırakmıyor. Eşiyle birlikte ağaçların tepesine çıkarak ilerleyen yaşlarına rağmen her yıl zeytin hasadını kendileri yapıyor.

10 Gündür Zeytin Hasadı Yapıyorum Demir Gibi Oldum”

Zeytin toplamada 10 yaşında başladım diyen Ali Çakal, “Eskiden merdiven yoktu, iplerle çıkıyorduk. Şimdi merdiven çıktı mevsim geldiğinde merdivene çıkıp topluyoruz. Eşimde benle birlikte çıkar ağaçlara. Dalından topladığımız zeytinleri sepete koyar ip yardımıyla yere indiririz.

Bizim zeytin ağaçları 20 metreyi bulur, yeni nesil çıkamadığı için kesiyor kısaltıyor.  Zeytin’e çıkmaya başladığım 10 gün oldu, camide namaz kılarken düştüm birkaç kez, ama burada hiçbir şey olmuyor. Zeytine toplamaya başladım 10 gündür demir gibi oldum” dedi.

Buradaki İnsanlar Çocuklarına Verdiği Emeği Ağaçlarına Veriyor

Bölge halkından Yalçın Çakal ise, “Butkonun özelliği kabuğunun ince olması ve yağının asit oranı oldukça düşük olması. Bizim zeytinimizin her şeyi doğal ve organik. Suyu yaklaşık 2 bin metreden içile bilir özelikte. Gübresi tamamen doğal. Buradaki insanlar çok çalışkan çocuklarına verdikleri emek kadar ağaçlarına veriyorlar” diye konuştu.

Bu Köyde Sağlıklı Yaşam Var

Muharrem Güngör ise, “bu bölge Akdeniz iklimine sahip, mikroklima iklimi var. Bu zeytinin toplandığı ve çıkan yağda dünya lezzet ödülü aldı. Bizim zeytinler sallamayla dökülmez, tek tek toplanır. Yere temas eden zeytini almıyoruz, çünkü o zaman asit oranı yükseliyor. Köyde çok sağlıklı yaşam var. Ali amca 87 yaşında zeytine çıkıyor inşallah 100’ü devirir” ifadelerine yer verdi.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber