SPOR
Giriş Tarihi : 26-08-2022 15:19   Güncelleme : 30-08-2022 15:31

81 İlde 81 Zirve Tırmanışı

81 İlde 81 Zirve Tırmanışı

Türkiye'nin 81 ilinin yüksek zirvelerine tek başına tırmanıp 'Anadolu Parsı' unvanı almayı hedefleyen dağcı Erdek Cennet, 70’inci tırmanışını Artvin’de ki 3 bin 438 rakımlı Karçal dağı zirvesine gerçekleştirdi.

81 ilde 81 zirveyi tırmanmayı hedefleyen Erdek Cennet “15 yıl önce arkadaşlarımın tavsiyesi ile doğa yürüyüşlerine katıldım. Doğa yürüyüşlerine eğitim ile teknik bilgi, beceri, donanım ile olduğunu anladıktan sonra Türkiye de federasyonun açtığı dağcılık eğitimlerine katıldım sonra da şuan spor tırmanış hakemiyim yaklaşık 3 buçuk yıl önce bilgi, beceri, donanım, gözlemlerim sonucun da ülkemizde dağcılık alanında herhangi bir unvanım olmadığını fark ettim. Sürekli aynı dağlara gittiğim için bir süre sonra gitmek istemediğimden dolayı bu proje ortaya çıktı 81 ilde 81 zirveyi düşündüm sonrasında bu dağcılık alanın da, dağcılık sporunda herhangi bir unvanım olmadığını öğrenince 81 ilde 81 zirveyi tırmanmayı hedefledim” dedi.

‘450 den fazla tırmanışım var’

 46 yaşındaki Erdek Cennet dağcılık tutkusu ile şu sözleri dile getirdi “ Ülkemizde bu proje başlamadan önce 450 den fazla zirve tırmanışım vardı 81 ilimizin en azından 60 tanesini gitmiştim. Yüksek irtifa dağlarının herbirine en azından 10 kez gitmişimdir. Sürekli aynı yerlere gittiğim için dağcılık benim için monotona girdi yeni arayışlar içerisine girdim. Dağcılık sporunda herhangi bir unvanım olmadığını araştırmalarım sonucunda buldum. 81 ilde 81 zirveyi tırmanışını yapacak olanlara Anadolu Parsı unvanı verilsin diye bu proje ortaya çıktı. Şuan da projemin 70. ili Artvin 70. zirvem karçal dağı 3.438 irtifa ile bu proje Türk dağcılık kariyerin de olası en geniş kapsamlı ilk ve tek projedir. Anadolu Parsı Unvanı almak isteyen solu alpinistlere yönelik olan bu projeyi cumhurbaşkanlığına sunacağım Anadolu Parsı unvanı verilmesi yönünde girişimlerde bulunacağım. Bu projeye başlamamın nedeni Anadolu Parsı unvanı almak değildi benden sonrakilere Anadolu Parsı unvanı verilmesine yönelik bir hazırlık projesidir. Benim bu projeyi üretmemim aracı sadece dağların zirveleri ve farklı yerlere gitmek “ dedi.

Son olarak hedefini dile getiren Cennet “ Türkiye’nin ilk ve tek solu alpinisti benim projem kapsamın da 81 ilimizde ki en yüksek dağların zirvelerini solu tırmanışı yapıyorum. Bundan dolayı Anadolu Parsı unvanı verilmesine yönelik projem olan 81 ilde 81 zirveyi tamamlayacağım” dedi.

 

Dilan Şahinbaş

 

 

 

AdminAdmin