YEREL
Giriş Tarihi : 23-09-2021 11:08   Güncelleme : 23-09-2021 13:23

78’LİLER DERNEĞİ GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Artvin 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği 6’ncı olağan kongresi dernek binasında gerçekleştirildi.

78’LİLER DERNEĞİ GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mevcut Başkan Seyfettin Altıkulaç ve yönetimi güven tazeledi. Kurulu 78’liler Derneği üyelerinin yanı sıra CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Belediye Başkanı Demirhan elçin, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, Sol Parti İl Başkanı Sercan Dede, CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Dilek Çoruh, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Baro Başkanı Ayla Varan katılım gösterirken divan üyeliğini Eğitim-Sen Başkanı Köksal Gümüş, Halkevleri Artvin Şube Başkanı Dursun Ali Koyuncu, SOL Genç’likten Ulaş Öztürk gerçekleştirdi.

Genel Kurul divan Başkanı Köksal Gümüş’ün yaptığı konuşma ile başladı. Gümüş yaptığı konuşmada 78’liler kuşağının Türkiye tarihinde siyasete yön veren ve bir döneme damgasını vuran, o dönemi bizzat yaşamış ve halen daha aramızda olan büyüklerinin, abilerinin oluşturduğu bir yapı olduğunu belirtti. Gümüş’ün yaptığı selamlama konuşmasının ardındanDernek Başkanı Seyfettin Altıkulaç konuşma yaptı. Altıkulaç yaptığı konuşmada 12 Eylül faşist darbesinin üzerinden 41 yıl geçmesine rağmen 12 Eylül’ün hâlâ katmerli bir şekilde devam ettiğini vurguladı.

Konuşmasında 12 Eylül 1980’de gerçekleştirilen askeri darbeden bahseden Altıkulaç şu ifadeleri kullandı;

“Açık faşist darbe gününün gelmişti. Halklarımıza karşı sürdürülen örtülü savaş, sivil faşist ve kontgerilla saldırıları yetmemişti. Yaşanan iç savaşta büyük çoğunluğu ilerici demokrat devrimci olan 1100 öğrenci 680 işçi, 205 memur, 5388 kişi katledilmesi köylerin kasabaların yakılması ile ne kan emiciler doymuş, ne de halklarımız teslim alınabilmiştir. Açık faşist darbeyle İMF politikaları, 24 Ocak kararları hayata geçecek hem de devrimci demokrat hareket ezilecekti. Toplumsal muhalefet dağıtılacak, rejimin vidaları sıkılacaktı. Bu ABD’nin talimatı, işbirlikçilerin arzusuydu. 1980, 12 Eylül sabah ülkemiz asker postalları altındayken, büyük kentler tanklarla kuşatılmışken, CIA ajanları 'bizim çocuklar nihayet başardılar' diyerek Washington'da Ankara'daki askeri faşist darbeyi kutluyorlardı.

Beyaz saray Pentagon, CIA faşist generalleri selamlarken, ülkemiz tarihinde yeni bir dönem başlıyor, toplumsal yaşamda derin bir yara açılıyordu. 12 Eylül açık faşist darbesini kendi icraatları kadar hiçbir şey anlatmaz. Anayasal düzeni korumak için geldiklerini söylediler. İlk önce anayasayı rafa kaldırıp TBMM'Yİ tüm partileri, sendikaları demokratik kitle örgütlerini, demokrat ilerici basın-yayın organlarını kapattılar. Tüm ülkede sıkıyönetim ilan edildi. Mahkemelerde savaş hali kuralları geçerliydi. 650 bin kişi göz altına alındı. 1 milyon 683 bin kişi fişlendi. Açılan davalarda 230 bin kişi yargılandı. 7 bin kişi için idam cezası istendi. Tüm ülkede idam sehpaları ve işkencehaneler kuruldu. 517 kişiye idam cezası verildi. Çoğu devrimci 49 kişi idam edildi. 30 bin kişi sakıncalı görülerek işten atıldı. 14 bin kişi vatandaşlıktan çıkartıldı. 30 bin kişi siyasal nedenlerle ülke dışına kaçmak zorunda kaldı. 300 kişi yargısız infaz edildi. 171 kişi işkenceden öldüğü kanıtlandı, ama bu rakamın çok daha fazla olduğu biliniyor. Cezaevlerinde onlarca devrimci katledildi. 3854 öğretmen, 120 öğretim üyesi ve 47 hâkimin işine son verildi. 7223 devlet görevlisi sürüldü. 1402 sayılı yasa nedeniyle 9400 kişi kamu görevinden atıldı. Gazetecilere 3315 yıl hapis cezası verildi. 300 gazeteci saldırıya uğradı, 3 gazeteci öldürüldü. Düşünce ve örgütlenme özgürlüğü tümden yok edildi. Kitaplar, dergiler, gazeteler filmler yakıldı. Listeyi daha da uzatabiliriz. Özet olarak tüm toplumu korkuyla kuşattılar asıl amaçta buydu. Hak arama bilinci olmayan, kendine güvensiz, kaderini generallere teslim etmiş, korkan bir toplum yaratılmak isteniyordu. Tüm bu icraatlerin karar merciinde bulunan Milli Güvenlik Konseyine mensup generaller milyarlarca dolar tutarında topluma ait değerleri kendi üzerlerine geçirdiler. MGK üyesi Tahsin Şahinkaya'nın yolsuzlukları ayyuka çıktı, ama onların dokunulmazlıkları vardı. Bu suçları işleyenler 12 Eylül anayasasına göre yargılanamıyordu.

Bu zulüm sayesinde acımasız bir soygun düzeni oluştu. Emekçilerin gerçek gelirlerinde yüzde ellileri aşan düşüş yaşanırken, bankaların, holdinglerin karları her yıl yüzde elli, iki yüz oranında arttı. Ülkemizin tüm değerleri paraya tahvil edilebilir hale geldi. Bu acımasız zulüm ve soygun düzene karşı direnebilecek tüm toplumsal kesimler saldırı hedefiydi. Binlerce aydın sendikacı gazeteci zindanlara tıkıldı. Generaller tüm bunları yaparken yetkilerini silahlardan alıyorlardı.

12 Eylül AKP iktidarı ile devam ediyor. O gün bizim çocuklar başardı diyenler bugünde başarılarının devamını sağlayıp pandemiyi savaşı, katliamları fırsata çeviriyorlar.  

Bu ülkeye demokrasi, insan hakları ve tüm özgürlükler anasının ak sütü kadar helaldir. Bizler bu ülkede insanı değerlerini ve vicdanlarını yitirmeyenlerle tarafı insanlıktan yana olanlarla birlikte 12 Eylül'le hesaplaşmaya onun devamı olan AKP faşizmi ile onurumuzla mücadelemize devam edeceğiz.

12 Eylül’den bugüne kadar gelmiş geçmiş tüm hükümetler darbecilerle hesaplaşmak yerine darbenin nimetlerinden faydalanmayı tercih ettiler. İyi darbe kötü darbe sınıflandırması yapıp bu darbeleri desteklerken bazılarına karşı çıktılar. Bazılarını da fırsata çevirip Allah'ın bir lütfu olarak gördüler. 12 Eylül faşist darbenin üzerinden 41 yıl geçmesine rağmen bir hesaplaşma iklimi yaratmadık. 12 Eylül hala daha katmerli bir şekilde devam ediyor. Anayasası ile yargısı ile parası ile yüzde 10 barajı ile tek tip elbisesiyle tutuklanmalarla, baskılarla, saldırılarla, katliamlarla devam ediyor. Irkçılık ve pericilik tavan yapmış durumda.

Ülkemizde yoksulluk diz boyu. Hala içeride ve dışarıda savaş tamtamları çalınıyor. İşgaller devam ediyor göz altı ve tutuklamalar gün geçtikçe artıyor. Mafya liderleri tecavüzcüler hırsızlar soygunlar af edilirken gazeteciler milletvekilleri belediye başkanları, bilim insanları, öğrenciler, öğretmenler, ceza evlerinde. Okul yerine ceza evleri yapılıyor. Müze olan tarihi yapılar ibadete açılıyor.

Unutmadık kaldığımız yeri son sözümüzü söylemedik daha. Bu hesabı kapatmadık. Devrimcilerin kapatmadığı hiçbir hesap kapanmış sayılmaz.”

Artvin 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği 6’ncı Olağan Genel Kurulu Başkanı Seyfettin Altıkulaç’ın ardından kongre programı sırasıyla SOL Parti İl Başkanı Sercan Dede, 78’liler Dernek üyesi Hasan Yaşar, DİSK Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin, Eğitim-Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş, Halkevleri Şube Başkanı Dursun Ali Koyuncu, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Baro Başkanı Ayla Varan ve Milletvekili Uğur Bayraktutan konuşmalarını gerçekleştirdi.

Program yönetim kurulu çalışma raporunun sunulması, mali raporun sunulması, tahmini bütçenin oluşturulması ile devam etti. Genel Kurul, yönetim kurulu ve denetim kurulunun seçimleri ile sonlandı.

Artvin 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği 6’ncı Olağan Genel Kurulu seçimleri mevcut Başkan Seyfettin Altıkulaç ve yönetiminin seçilmesi ile sonlandırıldı.