YEREL
Giriş Tarihi : 30-05-2022 12:57   Güncelleme : 30-05-2022 12:57

77 CHP’li belediye başkanı Vanlıların dertlerini dinledi

77 CHP’li belediye başkanı Vanlıların dertlerini dinledi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla Türkiye'deki tüm CHP'li Belediye Başkanları, üç gün sürecek “Belediye Başkanları Çalıştayı” kapsamında Van'da bir araya geldi.

Van’da düzenlenen “Belediye Başkanları Çalıştayı”na Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi ve Arhavi Beldiye Başkanı Vasfi Kurdoğlu’da katılım gösterdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, çalıştayın açılış konuşmasını yaptı.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, çalıştay açılışında yaptığı konuşmada, “Biliyoruz ki artık umutsuzluk kaçıyor türkülerimizden. Milletin sesini duyuyoruz. Artık değişim rüzgârları, fırtınaya dönüşüyor. Görüyoruz, kısa çöpün, uzun çöpten hakkını alacağı günler yakın. Karanlığın aydınlığa varacağı günler yakın. Vakit, adalete susamış milyonların vaktidir. Çankaya bizi bekliyor, Çankaya sizi bekliyor sayın Genel Başkanım” dedi.

Torun, CHP'li belediyelerin engellerle karşılaştığını belirtirken, "Bizim belediyelerimizin vatandaşa hizmetine mâni olamadılar ve bundan sonra da olamayacaklar. Halkın belediyeleri; şikâyet etmeden, mazeret üretmeden, her türlü engeli halkla birlikte aştılar ve aşmaya da devam edecekler" dedi.

Gündemdeki konulara dair açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında öne çıkanlar ise şöyle:

“Türkiye’nin kaderini değiştireceğiz”

"Sınır ticareti Van'da çok önemli. Sınır ticaretinin gelişmesi için her türlü çabayı göstereceğiz. Vanlı kardeşlerime sözümdür. İktidarımızda, Millet İttifakı'nın iktidarında görecekler Vanlılar nasıl büyüdüğünü. Sadece Vanlıların değil söz veriyorum Türkiye'nin kaderini değiştireceğiz.

"Kayyum uygulamasına karşıyız"

Bölgede yerel yönetimler ile ilgili ciddi bir sorun var. Kayyum ataması var. Kayyum atamasından duyulan ciddi bir rahatsızlık var. Vanlı kardeşlerime ve yine kayyum atanan bütün belediyelerin bulunduğu vatandaşlarıma seslenmek isterim.

Bizim belediyelerin olduğu yerlerde diğer partilerin belediyelerinden hizmet alan vatandaşlarıma da söylemek isterim bütün ibadethaneler tertemizdir. Cem evi, kilisesi, camisi neresiyse insanlar Allah'a dua etmek istiyorlarsa en temiz, uygun ortamda bu ibadetlerini yapıyorlar. Sosyal yardımlar ve kreşler fakir mahallelerden başlayarak yapılıyor. Oy versin vermesin hiçbir ayrım yapılmıyor.

Dün vicdansızlık yapmayın aç falan yok demiş Erdoğan. Hayatımda Türkiye gerçeklerinden kopuk hiç kimseyi görmedim! Bugün Vanlı bir kardeşim medya aracılığıyla Kılıçdaroğlu acaba bizim eve gelebilir mi dedi. Gittim. Bu mahallede buna benzer çok ev var, yoksulluk diz boyu dediler. Eğer sosyal devlet sosyal devletliğini yapmazsa, siyasi otorite sosyal devletin yapması gerekeni yaptırmazsa, bölge halkını bana oy vermedi diye cezalandırırsa Vanlılardan şunu bekliyorum; bize katılacaksınız. Bize destek vereceksiniz.

"Dışarıya kaynak aktarıldığını gayet iyi biliyorum; bu memleketi kimseye soydurtmayacağız"

Dışarıya kaynak aktarıldığını da gayet iyi biliyorum. Ensar'dır Türgev'dir. Bakın bizim belediye başkanlarımızın kooperatifleri var. Kadın kooperatifleri var üretim yapıyorlar, malları alıyorlar satıyorlar her şey belgeli. Hiçbir belediye başkanımız bir vakıf kurdurayım çocuğuma Amerika'da bir başka çocuğuma da bir başka vakıf kurdurayım buradan paraları oraya transfer ederim. Bunu dile getirdiğimiz zaman da kıyameti koparıyorlar. Bu memleketi kimseye soydurtmayacağız. Makamı ve mevkii ne olursa olsun her karanlık odağın üstüne gitmek bizim görevimizdir.

“Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istiyorsanız bize katılın”

Vanlı kardeşlerim bu bölgede huzur içinde yaşamak istiyorsanız bize katılın. Van'ın büyümesini, bölgenin yıldızı olmasını istiyorsanız bize katılın. Kayyum uygulamasına son verilmesini, seçimle gelenin seçimle gitmesini istiyorsanız, oyunuzun değeri olsun istiyorsanız bize katılacaksınız. Düşüncesini ifade etti diye hapse atılan kişileri ya da düşüncesinden ötürü kimsenin hapse atılmasını istemiyorsanız, Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmasını istiyorsanız, Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını istiyorsanız bize katılacaksınız."

CHP’li 248 il ve ilçe belediye başkanının katılımıyla Van’da organize edilen çalıştaya kent halkının ilgisi oldukça yüksekti. Sokak aralarında CHP’li belediye başkanlarına sloganlarla destek veren, el sıkışan, fotoğraf çektiren insanlar yaşadıkları sorunları anlattı, yaklaşık 5 yıldır cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ilişkin taleplerini iletti.

CHP’lilerin Van’daki çalıştayının dikkat çeken bölümünü kent merkezindeki esnaf ziyaretleri oluşturdu. Otelde kapalı kapılar ardında sınırlı kalmayan program tüm Van merkezine ve ilçelerine yayıldı. Özellikle kent merkezini ziyaret eden 77 CHP’li belediye başkanı her bir köşede öbek öbek Vanlılarla sohbet etti, dertlerini dinledi, CHP’yi anlattı.

Kentin ana caddelerinde ve bu caddeleri birbirine bağlayan ara sokaklarda biraz dolaştığınızda en az bir belediye başkanı ve onu çevreleyerek soru soran Vanlıları görmek mümkündü. "Ülkenin hali ne olacak", "Seçim olsun kurtarın bizi" cümlelerinin yanı sıra yer yer, "CHP bizi ihmal etti ama hoş gelmişsiniz", "Adayınızı niye belirleyememişsiniz" ifadeleri de bu sohbetlerde kayda geçti. CHP’nin daha çok görünür olacağını söyleyen partililer, adaylık sorularına da "Sabredin çok güzel olacak" yanıtları verdi.

Dilan ŞAHİNBAŞ