YEREL
Giriş Tarihi : 22-01-2022 11:37   Güncelleme : 22-01-2022 11:37

72 köy yolu ulaşıma kapalı

72 köy yolu ulaşıma kapalı

KARADENİZ Bölgesi'nde etkili olan kar yağışı nedeniyle 1335 köy ve mahalle yolu ulaşıma kapandı. Rize, Gümüşhane, Artvin ve Sinop'ta il genelinde, Trabzon, Ordu'da ve Giresun'da ise bazı ilçelerde eğitime ara verildi.

Karadeniz Bölgesi'nde etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Yağış nedeniyle Artvin'de 72, Giresun'da 184, Gümüşhane'de 39, Trabzon'da 708, Rize'de 55, Sinop'ta 266, Bayburt'ta 11 köy ve mahalle yolu ulaşıma kapandı. Kapanan köy ve mahalle yollarının açılması için belediye, İl Özel İdaresi ve Karayolları ekipleri çalışma başlattı.

Artvin'de de yağış nedeniyle Borçka'da 27, Şavşat'ta 21, Kemalpaşa'da 7, Ardanuç ve Arhavi'de beşer, Murgul ve Hopa'da üçer, Yusufeli ilçesinde de 1 olmak üzere 72 köy yolu kapandı.

Ardanuç’ta Kaşıkçı, Çıralar, Yaylacık, Yolağzı, Hisarlı; Arhavi’de Boyuncuk, Soğucak, Dülgerli, Üçler, Gürgencik; Borçka’da Aralık, Atanoğlu, Avcılar, Balcı, Boğazköy, Camili, Çifteköprü, Çavuşlu, Çaylı, Düzenli, Efeler, Fındıklı, Güneşli, Güreşen, Güzelyurt, İbrikli, Kayadibi, Kaynarca, Kayalar, Maral, Örücüler, Şerefiye, Zedoban, Zorlu, Uğur, Yeşilköy, Civan; Murgul’da Başköy, Petek, Yukarı Küre; Hopa’da Başköy, Güvercinli, Pınarlı; Şavşat’ta Aşağı Koyunlu, Çağlıpınar, Çavdarlı, Çukur, Dereiçi, Eskikale, Hanlı, Kayabaşı, Karaköy, Kirazlı, Köprükaya, Kurudere, Maden, Meşeli, Pınarlı, Şenköy, Şenocak, Tepebaşı, Yukarı Koyunlu, Yağlı, Yoncalı; Yusufeli’nde Çıralı köylerinin yolları yoğun kar yağışı nedeni ile ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi ekipleri, yolların açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Rize merkez ve ilçelerinde bir haftadır aralıklarla etkili olan kar nedeniyle bazı bölgelerde ulaşımda aksama yaşanıyor.

Kar nedeniyle merkezde ve Hemşin'de ikişer, Çamlıhemşin ve Kalkandere'de üçer, İkizdere'de 22, Pazar'da 12, Fındıklı'da 7, Ardeşen ilçesinde 4 olmak üzere 55 köyle ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdaresi, 140 personelle köy yollarını ulaşıma açmak için çalışmalara devam ediyor.

Giresun'da karın ardından yolu kapanan 159 köy ile ulaşım sağlanamıyor.

Valilikten alınan bilgiye göre, merkezde 4, Görele'de 33, Dereli'de 20, Tirebolu'da 18, Yağlıdere'de 16, Alucra'da 15, Espiye'de 13, Şebinkarahisar'da 12, Eynesil ve Bulancak'ta altışar, Keşap ve Çanakçı'da beşer, Piraziz, Güce ve Doğankent'te ise ikişer olmak üzere 159 köy ile ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdaresi ekipleri karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor.

Gümüşhane'de de kar etkisini sürdürüyor. Merkezde 25, Kürtün ve Torul'da beşer, Kelkit ve Şiran ilçesinde ise ikişer olmak üzere 39 köy yolu ulaşıma kapandı.

İlgili kurumların ekipleri, kapalı yolları ulaşıma açmak için iş makineleri yardımıyla çalışma gerçekleştiriyor.

Trabzon'un da yüksek kesimlerinde kar aralıklarla devam ediyor.

Araklı'da 4, Köprübaşı, Maçka, Sürmene ve Tonya'da üçer, Akçaabat, Arsin ve Çaykara'da ise ikişer olmak üzere yüksek kesimlerdeki 22 mahallenin yolu kapandı.

Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığının 250 personeli, 128 iş makinesi yardımıyla ihtiyaç duyulan bölgelerde çalışmalara devam ediyor.

Haber merkezi