DOĞA
Giriş Tarihi : 25-11-2022 11:35   Güncelleme : 25-11-2022 14:03

7 Kestane Ağacı Tescillendi

7 Kestane Ağacı Tescillendi

7 Kestane Ağacı Anıt Ağaç Olarak Tescillenerek Plakalarıasıldı.

Dere Mahallesinde bulunan yaşları 350 ile 500 arasında değişen 7 kestane ağacı anıt ağaç olarak tescillenerek plakaları asıldı.

Artvin merkez Dere mahallesi mezrasıNaşop mevkiinde ormanlık alanda bulunan 7 kestane ağacı anıt ağaç olarak tescillendi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Yeşil Artvin Derneğinin başvurusu neticesinde yaptığı bilimsel çalışma, bölgede 7 özellikli ağaç olduğu tespitini yaptı. Trabzon Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun kararı sonrası Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından bölgedeki kestane ağaçlarının anıt ağaç olarak tescillenmesine karar verildi.

Karar sonrası Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Yeşil Artvin Derneği ve Dere Mahallesi Muhtarlığı tarafından ağaçla a plakaları asılarak koruma altına alindi. Yaşları 350 ile 500 arasında değişen, genişliği ise 2 ve 6 mette arasında bulunan kestane ağaçları halen meyve veriyor.

Bölgede toplam 19 devasa kestane ağacı tespit ettiklerini ifade eden Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, “Kestane ağaçlarınıalanında uzman kişilere bahsettik. Yapılan inceleme sonucunda, bu kestane ağaçlarının oldukça önemli ve korunmasıgerektiğini söylediler. Yaptığımız başvuru sonucunda 18 kestane ağacından 7 tanesi Çevre ŞehircilikİlMüdürlüğümüzçalışmaları neticesinde tescillendi. Bizim için Artvin için oldukça önemli bir olay” dedi.

Dere Mahallesi Muhtarı Hasan Kalaycı da “Bölgemizde bulunan ağaçlar için böyle bir adım atılması hem muhtarlığımız hem de Artvin için çok önemli. Bu konuda emeği geçen Yeşil Artvin Derneği’ne, Mehmet Hocamıza ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüze Dere Mahallesi halkı adına çok teşekkür ediyorum. Umuyorum ki her zaman değerli varlıklarımızı koruyup kollamanın bilinci ile hareket ederiz” ifadelerini kullandı.

Artvin Çoruh Üniversite Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet Özalp ise ”2006 yılında bilimsel çalışmayaptık. 19 tane toplam anıtsal özeliklere sahip ağaç belirledik. 350 ile 500 arası yaslara sahip, belki daha da fazla ağaçlar belirledik. Bu Artvin’in değeri ve güzelliği. Bunlardan çok daha var. İyi bir çalışmayapılsa çok daha fazlası bulunabilir. Bu çalışmaya Doç. Dr. Fatih Temel, Doç. Dr. Aşkın Göktürk, Rahmetli Hediye hanım ve rahmetli Erol Çağan amcamız, Ali Saraç amcamız çok büyük katkı sağladı. Onlara da çok teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber