YEREL
Giriş Tarihi : 09-05-2022 12:05   Güncelleme : 09-05-2022 12:05

5 Adımda Güvenli Trafik Mottosu

5 Adımda Güvenli Trafik Mottosu

Vali Yılmaz Doruk, 7-13 Mayıs Karayolları Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında İçişleri Bakanlığının öncülüğünde düzenlenen ‘Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik’ Programına Katıldı.

7-13 Mayıs Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında İçişleri Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen ‘Yayalar için 5 adımda Güvenli Trafik’ etkinliği düzenlendi.

İçişleri Bakanlığı'nca, 81 il valiliğine '7-13 Mayıs Trafik Haftası' ile ilgili genelge gönderildi. Bu kapsamda polis ve jandarma ekiplerince işlek cadde ile sokaklarda yaya ve sürücüler bilgilendirildi.

İl Jandarma ve Emniyet Trafik Ekiplerince merkez AVM mevkisinde düzenlenen programa katılan Doruk, sürücü ve yolculara ‘Yaya Yolunda İlerleyelim’, ‘Görünür Olalım’, ‘Trafik Işıklarını Takip Edelim’, ‘Yaya Geçidini Kullanalım’, ‘Cep Telefonuna Değil Yola Odaklanalım’ sloganlarını içeren broşürleri dağıtarak, trafik kurallarına uymanın önemine değindi.

Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik Genelgesi’nde neler yer alıyor

İçişleri Bakanlığı, 7-13 Mayıs Trafik Haftası dolayısıyla 81 il valiliğine genelge gönderdi. Genelgede her yıl mayıs ayının ilk cumartesi gününün "Karayolu Trafik Güvenliği Günü", takip eden haftanın ise "Karayolu Trafik Haftası" olduğu belirtilerek, emniyet kemeri kullanımı başta olmak üzere trafik güvenliği konusunda halkı bilinçlendirmek için çalışmalar yapılacağı kaydedildi.

İçişleri Bakanlığından 81 il valiliğine gönderilen genelgede her yıl mayıs ayının ilk cumartesi gününün 'Karayolu Trafik Güvenliği Günü', takip eden haftanın ise 'Karayolu Trafik Haftası' olduğu belirtildi. Genelgeye göre, bu hafta çerçevesinde 'Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik' mottosunun etkin olarak kullanılması ve tanıtılması amacıyla 7 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00'de ülke genelinde eş zamanlı olarak tüm il ve ilçelerde vali, kaymakam ve kolluk amirlerinin katılımıyla il/ilçede belirlenen noktada medya kuruluşları da davet edilerek vatandaşlara kampanya hakkında bilgilendirme yapılacak. www.trafik.gov.tr adresi üzerinden temin edilen 'Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik' mottosu görselleri billboardlarda ve sosyal medya platformları başta olmak üzere yerel/ulusal basın/yayın organları, kamu kurum ve kuruluşları, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu alanlar (otogar, havalimanı, AVM, otobüs/metro durakları vb.) ve kurumsal iletişim sayfaları vb. yerlerde kullanılacak ve asılacak. Ayrıca 2021 yılında trafikte emniyet kemeri kullanımının teşvik edilmesine yönelik kullanılan 'Bi Hareketine Bakar Hayat', 'Kemerinle Yol Ver Hayata', 'Kemerim Hep Aklımda Annem Hep Yanımda' ve trafikte yaya önceliği konusunda 'Yayalar Kırmızı Çizgimiz' ve 'Trafikte Her Yıl Daha İyiye' mottoları etkin olarak kullanılacak. Trafikte emniyet kemeri kullanımını yol kullanıcıları nezdinde yaygınlaştırmak, araç içerisinde emniyet kemeri kullanımının önemini vurgulamak amacıyla Karayolu Trafik Haftası süresince emniyet kemeri kullanımı başta olmak üzere trafik güvenliğine katkı sağlayacak hususlarda ulusal, yerel basın yayın organları ve sosyal medyada paylaşımına yönelik çalışmalar yürütülecek.