YEREL
Giriş Tarihi : 08-06-2021 11:17   Güncelleme : 08-06-2021 11:17

40 YILLIK BABA YADİGÂRI

40 yıllın emeğinin son 7 yılında Saraç, yaptığı açıklamalarda önemli konulara yer verdi.

40 YILLIK BABA YADİGÂRI

7 yıldır işletmiş olduğu dükkânında el becerisi ile yaptığı çalışmalara yönelik bir talep olmadığını söyleyen Kemal Saraç, babasından kalan 40 yıllık dükkânı geçindirmeye çalışmakta. Emekli öğretmen olan Saraç, zar zor geçindiklerini belirten ifadelerde bulundu. Sabah 9 Akşam 6’da dükkânı kapatan Saraç, hiçbir talebi ve kazancı olmadan dükkânını kapattığını da belirten açıklamalarda bulundu.

Talepler

Saraç, el becerisi ile yaptığı emeğin karşılığına yönelik şu açıklamaları yaptı “ maalesef talep yok kendi kendimizi oyalıyoruz. Öğretmenlikten emekliyim ve başka yapacak bir şeyim yok o yüzden babamdan kalan bu el emeği göz nuru olan işçiliğimizi devam ettiriyorum. Kapalı kaldığımız zamanlarda zaten bitirdi bizi eve hapis olduk yapacak bir şeyimizde yoktu. Benim dükkânıma gelen veya gidende olmadığı için evde yapabileceğimiz bir şey yok yani yaşlandık yaşımızdan dolayı yasaklar vardı bizlere o yüzden boş boş bekledik ayrıca işlerimizin Artvin esnafı olarak düzelmesi için yerli halkın destek olmasının yanı sıra dışarıdan da insanların gelmesi lazım. En çok desteği aslında dışarıdan gelen insanlar sağlıyor burada benim yaptığım her şey el emeği dışarıdan gelen adam bunu her gün görmüyor ki hoşuna gidiyor alıyor. Artvin’de yaşayan insanın her gün gördüğü sürekli birbirini tanıdığı insanlar var o yüzden talepte yok “ dedi.

Emekli maaşı yeterli mi?

Saraç, emekli maaşına yönelik şu açıklamalarda bulundu “ ev geçindiriyorsun ne kadar yeterli olur ki, yarını görmek zor çünkü bugün bir gelişim yok bir farklılık yok o yüzden yarına güvenimde yok. Benden sonra zaten mesleğimi eline alacak biriside yok. Mesela dükkân açan bir kişinin BAĞ-KUR ödemesi gerekiyor bunun yanında vergiler falanda vardır malzeme vergisi ve işçi sigortası da bir yandan olunca bir sürü ödemesi gereken para vardır. Esnaf beş kuruş alsa 4 kuruşunu zaten devlete veriyor. Ben kendi bulunduğum küçük dükkâna vergi veriyorum birde devletin yeri bence devletin bizim için çabası yok en azından bir yerim var gelip oturabiliyorum kendi başımıza yaşamaya çalışıyoruz. Biz bir şey demek bile istemiyoruz artık yetkililere çünkü bizi dinleyen yok sadece ben değil tüm esnafların şikâyeti aynıdır “ dedi.

Aşıya dair düşünceler

Saraç, aşı konusuna dair şu açıklamaları yaptı “ her şeyden önce psikolojik tedavidir şu anki süreç inşallah faydası olduğunu görürüz. Ben aşı oldum bir şikâyetim yok ama herkesin aşı olması lazım en azından psikolojik olarak tedavinin en büyük temelidir “ dedi.

Esnafların dayanışması

Saraç, önceki yıllara oranla şu anki zamanda esnafların yardımlaşma durumuna şu şekilde açıklık getirdi “ çevre esnaflarımızda yardımlaşma durumu az çok var fakat dış esnaflarda yok çünkü herkes kendi işinde gücünde yani herkes kendi gününü kurtarmaya çalışıyor. Benim karşımdaki lokanta mesela hiç kimseye servis yapmadan elindeki yemeklerin öylece kalıp kapattığı günler vardı. Dışarıdan göç olmadığından dolayı esnaflarda işte yok “ dedi.