SİYASET
Giriş Tarihi : 08-04-2021 10:31   Güncelleme : 08-04-2021 10:31

4 Yıllık ilçede hastane yok

4 yıllık ilçe olan Kemalpaşa’da hala daha hastanenin yapılamazken Kemalpaşa Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis üyesi Şenol Çelik en azından 24 saat hizmet veren bir sağlık birimi için 2 yıldır talepte bulunmasına rağmen talebi yerine getirilmedi.

4 Yıllık ilçede hastane yok

Kemalpaşa Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis Üyesi Şenol Çelik, 2017 yılında ilçe olan Kemalpaşa’nın sorunlarını dile getirdi.

2019 yılında Kemalpaşa Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis Üyesi Şenol Çelik, 2 yıllık sürede yapılan, yapılmaya çalışılan hizmetleri anlattı; “Kemalpaşa il genel meclis üyesiyim. Daha öncesinde Kemalpaşa’da dönem muhtarlık yaptım. Yani burası için yeterli tecrübem mevcuttur. Bu dönemde CHP il genel meclis üyesi olarak Kemalpaşa halkına hizmet için seçildim ve hizmetlerime de devam ediyorum. 2019 yılında il genel meclis üyesi seçildiğimde Kemalpaşa’nın yeni ilçe olması sebebiyle Kemalpaşa’ya katkılar sunacağımı düşünerek buraya geldim. Kemalpaşa yeni ilçe, kalkınması gerekiyor. Yeni ilçe olması sebebiyle öncelikle kamu kurumlarının gelmesi gerekiyor. Şuan için noter dışında her kamu kurumu ilçemizde bulunuyor. İl genel meclis üyesi 21 kişidir biz CHP grubu olarak 9 kişiyiz. Azınlıkta olduğumuz için varsayımlar üzerinden, ihtiyaçlar üzerinden yoğun olarak alma şansımız yok. Ama biz kimseyle kavga etmeden, gürültü etmeden, birlikte, dayanışma içerisinde birlikte bu işleri açmaya çalışıyoruz. Biz kendimiz için değil, topluma hizmet etmek için bunu götürmek zorundayız.

Kemalpaşa ile Hopa arası 20 km. uzak bir yolumuz var. Acil olarak hastanenin yapılması gerekiyor. Acil bir durumda Hopa’dan ambulansın gelip tekrar hastaneye dönmesi 1   1.5 saati buluyor. Kemalpaşa vatandaşlarımız bu yüzden çok sıkıntılar yaşıyor. Ben bu konuyla ilgili mecliste, valimizle bireysel görüşmeler yaparak Sağlık il müdürlüğünün Kemalpaşa’da 24 saat hizmet verebilen bir acil servisin olmasını talep ettik. Ne yazık ki 2 senedir bu konuyla ilgili bir sonuç alamadık. Aile hekimliği var sağlık kurumu adına bir şey yok. Aile hekimliği de Cumartesi Pazar zaten kapalı vatandaşlarımız Hopa’ya gitmek zorunda kalıyor. Bunlar şuan çok acil şeyler olduğu için diğer büyük şeylere neden hastane yapılmadı demiyorum. Hastanenin ihale şartları var. Bunların koşullarını bilen insanlarız. Küçük şeylerle büyük hizmetler yapılabildiğini düşündüğüm için aciliyeti olan konular üzerine gidiyorum. Ben bu yüzden 24 saat hizmet veren bir sağlık birimi talep ettim ve bu daha henüz olmadı.

Geldiğimiz nokta şikayet anlamında değil, şikayeti de çok sevmiyorum. Ben hizmet edilmesinden yanayım, hizmet etmeyi seviyorum ben hizmet üzerinden bir şeyler talep ediyorum. Olmadığı zamanda neden olmadı değil, yapmadılar diyorum. Bununda benim en doğal hakkım olduğunu düşünüyorum.

Halkla ilişkilerimizi Belediye üzerinden yürütmeye çalışıyoruz. Buradan yapamadıklarımızı Belediye üzerinden halka ulaşmaya çalışıyoruz. Belediyenin hizmetleri de çoktur. Mesela sadece merkeze belediye bakmıyor. Biz köylere baktığımız için buradan yetinemediğimiz zaman belediye hizmetlerini köylere taşımaya çalışıyoruz. Kemalpaşa belediyesi haftanın 6 günü hizmet veriyorsa bunun 3 günü köylere hizmet veriyor. 12 köyü olan bir ilçeyiz. Kemalpaşa merkez köylerden oluşuyor.

Kemalpaşa kaymakamlığında da daimi encümenlik yapıyorum. Buradan il özel idaresinden gönderdiğimiz bütçeyi ilçelere dağıtıldıktan sonra orada da şeffaf bir şekilde bütçeyi 12 köye dağıtıyoruz. O bütçeyle köylerin betonlama, duvar, su, kanalizasyon bunları yapmaya çalışıyoruz. Kimi zamanda belediyeden de katkı sunuyoruz. Özel idarenin vermiş olduğu bütçeyle de hizmet vermeye çalışıyoruz.

Kemalpaşa Belediyesi’nin şu anda turizm ile yatırım yapma şansı yok. Ama biliyorsunuz turizmle ilgili, kurumlar, binalar, festivaller, kültür merkezleri vs. yapılanmasında biraz daha devlet destekli yapıldığını biliyoruz. Bugüne kadar yapılmamışsa bundan sonra ne zaman yapılacağını bilmiyoruz. Ama biz Kemalpaşa’da halkın refahı için sahil projelerini belediye yapar. Belki il özel idaresi olarak bizi ilgilendiren bir konu değil belki ama biz mecliste yine de öneriyoruz. Kemalpaşa yeni ilçe olmuştur. Kemalpaşa’ya daha fazla katkı sunulması gerekir. Sarp sınır kapısına yakınız. Bunun kahrını Kemalpaşa çekiyor. Biz bunları her zaman dile getiriyoruz. Ama ne yazık ki geri planda kalıyoruz. Yeni 4  5 yıllık bir ilçeyiz. Gerçekten şu anda Kemalpaşa’ya gelip baktığınız da hiç ilçe görünümünde değil. Acil olarak Kemalpaşa’nın görünümü, bakımı, turizme hazırlanması acildir ve taleplerimizde bunlardır.”