YEREL
Giriş Tarihi : 14-04-2021 10:33   Güncelleme : 14-04-2021 10:38

4. Etap başladı!

2021 Yılı Artvin Doğalgaz 4. Etap Altyapı İmalatlarının Temel Atma Töreni Gerçekleşti.

4. Etap başladı!

Düzenlenen törene Vali Yılmaz Doruk, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, İYİ Parti İl Başkanı Kemalattin Akgök, Saadet Partisi İl Başkanı  Gültekin Soydan, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Akmercan Artvin Doğalgaz-Bölge Müdürü Akif Gümüsçıbık, Artvin İl Genel Meclisi Üyesi Zafer Gülenç, il ve ilçe yöneticileri, kurum amirleri ve STK temsilcileri katıldı.

Akmercan Artvin Doğalgaz-Bölge Müdürü Akif Gümüsçıbık törende yaptığı konuşmada; “2021 Yılı Artvin Doğalgaz 4. Etap Altyapı İmalat çalışmaları başlamıştır hepinize teşekkür ediyoruz.  doğalgazın Artvin’deki serüvenine girecek olursak 2018 yılındaki başlamış olduğumuz alt yapı çalışmalarının şuanda 4. Etap Altyap çalışması da şuanda başlamış bulunmakta. Yaklaşık 500 haneye şuan itibari ile doğalgaz bağlanmış olup yıl sonu itibari ile de bu rakamı 5 Bine tamamlamak istiyoruz. Bu da Artvin’imize yüzde 45 oranında doğalgaz çalışmalarını tamamlamış oluruz. Yıl sonu itibari ile de bu rakama ulaşıp potansiyellerimizi gerçekleştirip  vatandaşımızın da maddi olarak tasarrufunu yaşamayı hep beraber istiyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Demirhan Elçin burada yaptığı konuşmada; “Bugün mübarek ramazan ayının ilk günü, yani sağlık yönünden engeli olmayan müslümanların ilk oruç günü, tüm İslam aleminin Ramazan Ayını kutluyor, bu ayın bolluk bereket ve sağlık içerisinde geçmesini, oruç tutanlara da Allahtan nefsine hakim olma gücü vermesini diliyorum.
2021 doğal gaz alt yapı çalışması bugün başlayıp çok büyük olumsuzluk olmaz ise en geç yılsonunda tamamlanması planlanmış olmasına rağmen, eylül ayı sonu itibarıyla tamamlanacağı kanaatindeyim.
2019 yılında Çayağzı Mahallesi doğal gaz alt yapı yatırım programı tamamlanmıştır.
2020 yılı doğalgaz alt yapı yatırım programında opet kavşağından gökorman mevkiine kadar çarşıda Şehit Dursun Acar Ve Yurttaş Saraç Caddelerinin tüm altyapı imalatları tamamlanmıştır.
2021 yılı doğalgaz alt yapı yatırım programında gökormandan şehir merkezine kadar olan cadde ve sokaklar, Çarşı Mahallesindeki Cumhuriyet Caddesi, Hastane Caddesi, Hürriyet Caddesi (Sabit Osman Avcı), valikonağı çevresindeki sokaklar, pazar yeri çevresindeki sokaklar tamamlanarak doğalgaz hemşehrilerimizin kullanımına sunulacaktır.
2021 yılı doğalgaz alt yapı programı tamamlandığında; çayağzı ve orta mahallelerinin tamamı,
Çarşı Mahallesinin % 80 Lik Bölümü, Dere Mahallesinde ise Yurttaş Saraç Caddesi ve çevresindeki bölgesindeki konut ve işyerleri doğalgaz hizmetinden yararlanacaklardır.
Akmercan şirketinin Artvin merkez doğalgaz altyapı çalışmaları için 2021 yılı için planladığı bütçe 6.000.000,00 tl.dır.
2020 yılı sonunda 2.000 konuta doğalgaz bağlantısı yapılmış, bunlardan 1.200 abone doğalgazı aktif olarak şu anda kullanmaktadır
2021 yılı sonunda, 4.000 doğalgaz abonesine ulaşılacaktır. Doğalgaz ve iller bankası tarafından ihale edilen, temel atma törenini biraz sonra atmaca mevkiinde yapacağımız, içme suyu ve kanalizasyon altyapı çalışmalarımızla birlikte, yollarımız tahrip olacak ve deyim yerindeyse köstebek yuvasına dönecektir.
Burada hemşehrilerimizin sabrına ve hoş görüsüne sığınmak istiyoruz. Şöyle ki; kazı yapılan yolların üzerleri örtülüyor, hemen üzeri kaplanacak kadar sıkışmadığı için doğal olarak bir sonraki yılda yolların yama ve bakımı yada tamamı kaplanmaya başlıyor, iklim koşullarımız gereği mayıs haziran ayından önce asfalt üretilemiyor üretilse bile haziran temmuz ayından önce dökülen asfalttan randımanda alınamıyor.
2019 yılında herkes yama yapılsa olur birşey olmaz diyordu, ama 2020 yılındaki yol kaplamalarını yama yapınca yamayla olmadığını ve kaplama yapılması için üzerinden bir kış geçmesi gerektiğini de herkes görmüş oldu. Bir Fevzi Çakmak Caddesine bakın, birde Miralay Şükrü Bey Caddesine bakın söylediklerimin kanıtı da ortadadır.
Yolları tamir yada yamalama yerine belediyemizin ekonomik imkanları doğrultusunda tamamen yeniden kaplama yapmaya gayret göstereceğiz. Yeniden yapamadığımız yerleri de mutlaka tamir edip yamalayacağız.
Bu vesileyle doğalgaz altyapı imalatlarını yapan Akmercan şirketine, destekleri ve koordinasyonu için Valimiz Sayın Yılmaz Doruk’ a, milletvekillerimize, iktidarıyla muhalefetiyle destek olan tüm siyasi partilerimize, çile çekip sabreden hemşehrilerime teşekkür ediyor, 2021 yılı doğalgaz altyapı imalatı temel atma töreninin hayırlara vesile olmasını dilerken, hazirunu enderin saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından tören kurdela kesimi ile sona erdi.

Zülfiye AKSU