YEREL
Giriş Tarihi : 06-01-2022 10:38   Güncelleme : 06-01-2022 10:38

4-4’lük rezaletten çıkan 2.5’luk zam emekçinin kaderi değildir!

4-4’lük rezaletten çıkan 2.5’luk zam emekçinin kaderi değildir!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında en düşük emekli maaşını 2 bin 500 TL olarak açıklarken memurlara yüzde 30.5 zam yapılacağını duyurdu.

Sendikalar, yoksulluğun tükettiği emekçinin, açlığa sürüklendiğini belirtirken Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrasında memurlara yüzde 2.5 oranında daha artış yaptıklarını açıkladı. En düşük emekli maaşını da 2 bin 500 TL’ye çıkardıklarını duyurdu. Bu arada enflasyon farkı her ne kadar kamuoyuna “zam” olarak yansıtılsa da aslında “sıfır zam” anlamına geliyor.

Durumu özetleyen cümle: Allah hepinizin yardımcısı olsun

Eğitim-İş Artvin Şube Başkanı Filiz Yılmaz yayınladığı yazılı basın açıklamasında “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu trajikomik zammı duyurduğu konuşmasını “Allah hepinizin yardımcısı olsun” diye bitirmesi, durumu özetlemektedir. Zira belli ki kamu emekçisine bırakın yardımı, hakkını teslim edecek dahi kimse bulunmamaktadır” dedi.

Daha yılın ilk gününde elektriğe yüzde 127, doğalgaza yüzde 50 zam yapanlar, kamu emekçisine yüzde 2.5’luk sefalet zammının müjde diye yutturmaya çalışıldığını belirten Yılmaz, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu trajikomik zammı duyurduğu konuşmasını “Allah hepinizin yardımcısı olsun” diye bitirmesi, durumu özetlemektedir. Zira belli ki kamu emekçisine bırakın yardımı, hakkını teslim edecek dahi kimse bulunmamaktadır” dedi.

Gerçekler gün gibi açık

Öncelikle kamu emekçisine yapılan zamma ilişkin havuz medya ve yandaş sendikalardaki yüzde 30 yalanının, ortadaki rezaletin de ötesine geçtiğini vurgulayan Yılmaz şu ifadeleri kullandı:

“Halbuki gerçekler gün gibi açıktır:

-Kamu emekçisinin ücretindeki tüm artış, zam değildir. Yüzde 30 olarak lanse edilen rakamın yüzde 22.9’u enflasyon farkının geri ödenmesidir ve bu ödeme, zam değildir. Üstelik enflasyon ödemesi bile yetersiz yapılmıştır. Bu kalemdeki ödeme, eş-dost atamalarıyla arpalığa çevrilen ve yıllardır enflasyon oranını hayali rakamlarla açıklayan TÜİK’in son belirlediği yüzde 36’lık enflasyon oranının bile altında kalmıştır.

- Artıştaki yüzde 5’lik dilim ise daha önceki rezil TİS’ten gelen rakamdır. Yani zikretmekten çekindikleri için şişirdikleri zam oranı, sadece ve sadece yüzde 2.5’tur.”

İktidara çanak tutanların payı da büyük

Son 1 yılda temel gıda malzemelerinin ortalama yüzde 70 artmış ve artmaya da devam ettiğini söyleyen Filiz Yılmaz, “Kira ve faturalardaki artış nedeniyle tüm emekçiler daha aybaşında ay sonunu kara kara düşünmeye başlamışken yüzde 2,5’luk ek zam yapmak, büyük bir skandal ve ağır bir hakarettir.Elbette kamu emekçisi bu hakareti eden kadar ettireni de tanımakta, bilmektedir.Bu hakarette kamu emekçisine sefaleti reva gören iktidar kadar, ona çanak tutanların da payı büyüktür” dedi.

Rezil tablonun karanlık renkleri: İtiraz edermiş gibi görünen sendikalar

Kuruluş ilkelerine aykırı olarak şeffaf ve tutarlı şekilde istatistik yayımlamayan TÜİK’in, bu sefalet zammının kullanışlı aparatı olduğunu belirten Yılmaz, “Görüşme masasında emekçinin alın terini satan, sefalet zammı açıklandıktan sonra ise itiraz edermiş gibi görünen sendikalar da bu rezil tablonun karanlık renklerindendir. O masada bir sendika rakam bile telaffuz etmemiş, diğeri ise sadece yüzde 3 ek zam istememiş gibi, şimdi “Bu ateş nasıl sönecek” diye göstermelik yakınmalara girmişlerdir. Bu sarı sendikaların, TÜİK’İn sahte rakamlarının altına imza atmamış gibi, “refahtan payımızı alıyoruz” diye gezenler kendileri değillermiş gibi, hükümetin bile ancak yalanlarla şişirerek açıkladığı zammı paşa paşa kabul etmemişler gibi sürdürdükleri tiyatroya artık kendi üyeleri bile kanmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Hakaret zammında imzası olan aktörlere sesleniyoruz

Eğitim-İş Artvin Şube Başkanı Filiz Yılmaz açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı:

“Eğitim-İş olarak bu hakaret zammında imzası olan tüm aktörlere sesleniyoruz:

Rezilliğinizden utanın! Kamu emekçisinin 1 yıllık emeğini masaya yatırıp ona tuvalet kağıdındaki artışın 35’te biri kadar bile zam alamayanlar, utanın! Bu sefalet zammını bir de başarı gibi yutturmaya çalışanlar, utanın! Bu zam üzerinden koltuk kavgasına düşenler, üyelerinden aldıkları aidatları sadece kendi konforları için kullananlar, utanın!

Utanın ve bilin ki tarih sizi tam da bu üçkağıtlarınızla yazacak.

Biz ise bu sefaleti kabul etmeyerek, sözümüzü ve gücümüzü büyüterek, mücadelede vites artırarak haklarımızı alacağız! Saraylarda süklüm püklüm bekleyerek değil, meydanlarda dik durarak kazanacağız!”

Dilan Şahinbaş