Yerel
Giriş Tarihi : 01-10-2022 10:53

31 Mayıs’ın Mağdurları Hakkını Arıyor

31 Mayıs’ın Mağdurları Hakkını Arıyor

Hopa'da zönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mitingi öncesi polisin sıktığı biber gazı nedeniyle vefat eden Metin Lokumcu'nun ölümüyle ilgili açılan davanın sekizinci duruşması 30 Eylül Cuma günü Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Hopa ilçesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı dönemindeki AK Parti mitingi öncesi polisin sıktığı biber gazından etkilenerek ölen 55 yaşındaki emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun ölümüne ilişkin 13 polisin yargılandığı davanın 8'inci duruşması bugün Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya SOL Parti Pm Üyesi Alper Taş, Artvin Eski Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu, Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya da katılım gösterdi.

Duruşma arasında açıklama yapan Alper Taş:“Metin lokumcu insanı, emeği, doğayı savundu. İnsanın, emeğin, doğanın yanında yer aldı. Biz de Metin Lokumcu’yu savunuyoruz ve onun yanındayız. Metin Lokumcu için adalet istiyoruz.

Trabzon adliyesinden davayla ilgili düşüncelerini aktardı.

Eski Artvin Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu:“Bugün Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi’nde Metin Lokumcu dosyasının 8. duruşması yapılıyor. Tanıklar dinlenecek. Ben de olayın bizzat yaşayan olarak tanık sıfatıyla ifade vereceğim. Amacımız anayasanın 36. maddesindeki Adil Yargılanma Hakkı’nı hem davacı için hem davalı için hiç farketmez bunun sağlanması için mücadele ediyoruz. Adalet gerçekleşsin ve kim veya kimler sorumluysa cezasını mahkeme nezdinde takdim edilsin. Vicdanlar tatmin olsun. Adalet mülkün temelidir. Adaletin olmadığı yerde hak, hukuk zaten gerçekleşmemiş olur. Bizler aile yakınları olarak Hopalılar olarak 31 Mayıs 2011 olayları mağdurları olarak hakkımızı arıyoruz ve adil yargılanma talebinde bulunuyoruz. Umarım amacımız gerçekleşir ve Türkiye, tarafsız ve bağımsız mahkemelerle adil yargılama gerçekleştirmiş olur.”

Dava hakkında düşüncelerini paylaşan CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya:“Trabzon Adliyesi’ndeyiz Metin Lokumcu davasının 8. duruşması için. 10 yıl aradan sonra adalet arayışları devam ediyor. Bütün bu süreci takip eden doğasına, denizine, yalısına, yaylasına, böceğine, kuşuna, çakıl taşına sahip çıkan ve o duyarlılıkta bütün güzel yürekli insanlar buradalar ve bu davayı bu süreci takip ediyorlar. Geciken adaletin teşhis edilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz onun için hep birlikte davayı takip ediyoruz. Umut ediyoruz ki Metin Lokumcu’nun ölümüne sebebiyet verenler, yargı önünde hesabını geç de olsa verecekler.”

Artvin'de HaberArtvin'de Haber