Yerel
Giriş Tarihi : 04-01-2023 11:33

300 derece sıcaklıkta mangal kömürü üretiyor

300 derece sıcaklıkta mangal kömürü üretiyor

İzmir'de yaşayan Ahmet Kaçar, Artvin Arhavi Yolgeçen Köyü'nde kazan yaptırarak mangal kömürü üretmeye başladı. Üretilen mangal kömürü, Muğla, Antalya ve İzmir gibi turistik bölgelere gönderiyor.

Orman İşletme Müdürlüğü’nün belirlediği alanlarda orman vasfını yitirmiş ağaçlar mangal kömürüne dönüşüyor. Toplanan Kestane, Gürgen ve Akgürgen ağaçları öncelikle güneşte kurutulup yakılmaya hazır hale getiriliyor. Güneşte iyice kuruyan ağaçlar sınıflarına göre istifleniyor. 'Harman' diye tabir edilen kazan, özverili bir şeklide istiflenen odun dallarının içine sokularak kurutuluyor.

Gelen taleplere yetişemediğini söyleyen Kaçar, kazandan gelen sıcaklığı serada kullanmak için çalışmalar yaptığını sadece mangal kömürü değil sebze seracılığı, ağaç fırını, gübre, ağaç sirkesi üretimine de başlayacağını belirtirken " Ağaç sirkesinin odun sirkesinin tarımsal bölgelerde zararlı bitkileri yok ettiği için toprak düzenleyici ve hastalık önleyici olarak tarımsal amaçlı kullanılabilirliğinin ortaya konulması konusunda çalışmalar yapacağım" dedi.

Artvin'de HaberArtvin'de Haber