YEREL
Giriş Tarihi : 31-08-2021 11:58   Güncelleme : 31-08-2021 11:58

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü nedeni ile Milli İrade Meydanında bulunan Atatürk büstüne çelenk koydu.

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı

Program, CHP İl Başkanlığı ve ADD Artvin Şubesi’nin Valilik Önünden bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunumu yaptıktan sonra Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından yapılan konuşmalarla sona erdi.

CHP İl Yönetimi tarafından gerçekleştirilen çelenk koyma töreninde selamlama konuşmasını İl Gençlik Kolları üyelerinden Arda Esen gerçekleştirdi.

Arda Esen program sunumundan önce Nazım Hikmet Ran’ın Şayak Kalpaklı Adam şiirini okuyarak, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığında beş gün beş gece süren Meydan Muharebesinin başarıyla sonuçlanışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalacağının tüm dünyaya ispatlanışının tarihi olan 30 Ağustos Zaferini 99. yılında kutlamak için toplandık. Hepiniz hoş geldiniz” dedi.

Kurtuluş Savaşı’nın her safhasına hâkim olan tam bağımsızlık ilkesinin, nihayet 26 Ağustos günü top atışlarıyla başlayan büyük taarruz neticesinde 30 Ağustos günü tüm dünyaya kabul ettirildiğini ifade eden Esen, “İşgalci güçler bu millete prangaların takılamayacağını anlamıştır. Bu kesin zafer ayrıca emperyalizmin pençesi altında boğuşan tüm mazlum uluslara da umut olmuştur. Bu tarihten sonra sömürgeciliğin milletlerin azmi karşısında dayanamayacağı anlaşılmıştır. Ulu Önder Atatürk’ün deyimiyle, ‘Bir memleketi zapt ve işgal etmek, o memleketlerin sahiplerine hâkim olmak için kati değildir. Bir milletin ruhu zapt olunmadıkça, bir milletin azim ve iradesi kırılmadıkça, o millete hâkim olmanın imkanı yoktur’ dedi.

“Meydan Muharebesi, milletlerin bütün mevcudiyetleri ile ilim ve fen sahasındaki seviyeleriyle, ahlaklarıyla, kültürleriyle, kısaca bütün maddi ve manevi kudret ve faziletleriyle ve her türlü vasıtalarıyla çarpıştığı bir imtihan sahasıdır” diyen Esen konuşmasını yapmak için CHP İl Başkanı Ahmet Biber’i kürsüye davet etti.

Ahmet Biber, Batı emperyalizminin, Türkleri küçük Asya dan kovmak ve köleleştirmek için yaptığı bu hareketin Mondros’la başladığını ve büyük taarruzla son bulduğunu belirterek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verilen mücadelede Türk Milleti, hiçbir zaman esir edilmediğini ve edilemeyeceğini göstermiştir. Türk milletini küçük Asya dan kovmak isteyenlere bu fırsat verilmemiştir bundan sonra da verilmeyecektir. 1526 Mohaç Muharebesindeki zaferle Avrupa’nın gidişi nasıl değişmişse aynı şekilde 30 Ağustos 1920’de ki o büyük zaferle de küçük Asya da ki planları suya düşmüştür, düşürülmüştür. Batı emperyalizmi en büyük zılgıtı yemiştir ve şunu anlamıştır ki bu milleti buradan kovmak, köleleştirmek asla mümkün değildir. Bu savaşa hazırlanırken Mustafa Kemal Atatürk kendi halkına müracaat etmiştir. O günkü dostların ve Müslümanların desteğini inkâr etmiyoruz. Hintli Müslümanların bize yaptığı desteği unutmuyoruz. Sovyetler Birliğini yaptığı yardımı unutmuyoruz fakat bunların yanında şunun biliyoruz ki Atatürk her şeyden önce kendi halkına gitmiştir” ifadelerine yer verdi. 

Programa Belediye Başkanı Demirhan Elçin, CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Yavuz Dinç, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanvekili Hülya Özer, CHP Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Reşat Murat Genç ADD Artvin Şubesi Başkanı Ayla Varan, partililer ve vatandaşlar katıldı.