YEREL
Giriş Tarihi : 10-05-2022 10:59   Güncelleme : 10-05-2022 15:00

280 yıllık bir izin devircisi: NOVELİ

280 yıllık bir izin devircisi: NOVELİ

Noveli Kültür Sanat Mekanı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Hopa’da bulunan Ali Rıza Bey Konağı’nda artık kültür sanat etkinlikleri gerçekleştirilecek. 7 Mayıs Cumartesi günü açılışı gerçekleştirilen Noveli Kültür Sanat Mekanı’nda İnformans Sanatçısı Sevilay Refika Kadıoğlu ile Performans Sanatçısı İkiz kardeşler Caner ve Tamer Karataş tarafından Noveli Kültür Sanat Mekanı’nda artık gençlere ve çocuklara yönelik atölyeler düzenleyecek. Noveli’de gerçekleştirilecek spor faaliyetlerinde ise Tenis Antrenörü Ebru Güney Karataş yer alacak.

Açılış konuşması gerçekleştiren İnformans Sanatçısı Sevilay Refika Kadıoğlu aslında Fındıklılı olduğunu, 8 yıldır bu bölgede yaşadığını ifade ederek, “Daha önce İstanbul ve Gölcük hayatım var. Turizmciyim, sivil toplumcuyum, bazen de sanat yaptığımı söyleyebilirim.Konakla ilgili konuşmak bizim için çok acayip bir duygu. 2022 yılı itibari ile 280 yaşında Erzurum Anıtlar Kuruluna kayıtlı, Rahmetli Mümtaz Ural'ın adı yazılarak kaydolmuş Ali Rıza Bey Konağı'nın bahçesindeyiz. Ural Ailesi çok uzun yıllardır tanıdığım bir aile. Fındıklı Derneğimizin gönüllerinden bir arkadaşımızın dayısı olarak sevgili Mümtaz hayatımıza girdi. Baba ocağını, aile ocağını restore ettirmek üzerine sohbetler ettik.Bu süreci uzaktan takip ettik, çok sık görüşemesek de bu konağı nasıl heves ve kararlılıkla eşi ile beraber yaptığının hikâyesinibiliyoruz” dedi.

Kendisi ile birlikte içerisinde olma fırsatlarınınolmadığını dile getiren Kadıoğlu, “Geçen sene tam da bu zamanlarda sevgili Mümtaz aramızdan ayrıldı. Öldükten sonra kendimizi evin yeni emanetçileri gibi görüyoruz. Bütün bu Doğu Karadeniz’e olan sevgim, kültürüne olan bağımı bilenler için en hassas noktam bu eski evler. Kendimize Lazca’da iz anlamına gelen ismi verdik. 280 yıllık bir izin devircisi gibi görüyoruz kendimizi.Naçizanebizde biraz iz bırakabilirsek diye “NOVELİ” koyduk bahçenin ismini” ifadelerini kullandı.

Konağın bahçesinde tamamlanacak işleri olduğunu söyleyen Kadıoğlu, “Mümtaz’dan emanet aldığımız ve henüz bitmemiş bir yapı var. Onu tamamlayarak ahşap salon yapacağız. Bazı alanları ahşap kaplayarak çocuklara alanlar yapacağız. Aylık takvimler şeklinde sadece etkinlik yapacağız. Birlikte film seyredeceğiz, birlikte sohbet edeceğiz, belki destan okuruz belki yeniden imece yaparız. Ama sanatsal faaliyetler yapacağız.Ekimden beri buradayız ama bir türlü hareket edemedik. Bize ev ne yapacağımızı söyledi.Kafe gibi açıp çay kahve yapamazdık.Ev bize ne yapması gerektiğini söylüyor. Gerçekten onu anlayan insanlar gelsin ve içerisinde zaman geçirsin istiyoruz” dedi.

NOVELİediklerihikâyeyi gençlerle birlikte oluşturduklarını ifade eden Kadıoğlu sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sevgili Ebru Güney Ankara'dan katıldı aramıza. Beden eğitimi öğretmeni ve tenis antrenörü, Hopa'da tenis hocalığı yapıyor.Onlar benim çocuklarım. Sorarsanız ki burası nasıl NOVELİ’yedönüyor onlar sayesinde. Benimçocukluğum kentte geçti, Gölcük'te.Kentte doğup büyümüş bir çocuğum. Hem anne ocağında hem baba ocağında gördüğünüz dünya güzeli dolma taş yapılara çok benzeyen evlerden birer tane vardı. Bütünçocukluğum onların içerisinde geçti. Bir tanesinin üstüne 84 yılındaki felakette kaya düştüğü için restore edeceğim diye bizi kandırıp tamamen söküp yerine betonarme ve ev yaptı dayım. Öbürü de bizim Gölcük'teki sevgili babam ve biricik ailesi bakamadılar arkasına. O yüzden Ali Rıza Bey Konağı bizim için çok fazla değerli.”

Performans Sanatçısı İkiz Kardeşlerden Caner Karataş ise gerçekleştirdiği açılış konuşmasında “Bu konakta çocuk atölyelerini tasarlayacağım, geleneksel çocuk oyunları, oyuncakları. Aslen performans sanatçısıyım, yaratıcı drama eğitmeniyim. Köyde büyüdüm bende.Köyde büyüyen çocuğun deneyerek öğrenebileceği her şeyi buradaki çocuklara deneyerek öğretmek istiyorum. Burası onlar için bir üretim alanı,burası onlar için bir meditasyon alanı, kendilerini rahat hissettikleri ve güven kazandıkları bir alan. Kendilerini özgür hissedebilecekleri, ailelerinin kısıtlamalarına rağmen kendilerini keşfedebilecekleri bir yer olacak.”

İkiz Kardeşlerden Tamer Karataş ise “Ekim ayından itibaren bu konağı bu hale getirmek için çalışıyoruz.Babamla geçirdiğim son zamanlarda bana hep bir şeylerin iyi olacağını ve sabretmem gerektiğini söylüyordu.Kendinin görmeye fırsat olmadı ama gerçekten bir şeyler iyi oldu.Çocukların,gençlerin, yetişkinlerin herkesin bahçesinde,her şeyi yapabileceği bir konak burası.Burası okul değil, siz adına ne diyorsanız adı olacak” dedi.

Dilan Şahinbaş