YEREL
Giriş Tarihi : 10-08-2021 10:30   Güncelleme : 10-08-2021 10:30

27.7 MİLYON LİRALIK HASAR TESPİTİ

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı ve Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, 22 Temmuz’da Artvin ve Rize’de yaşanan sel felaketinde sigorta şirketlerinin 27.7 milyon lira hasar ödeyeceklerini açıkladı.

27.7 MİLYON LİRALIK HASAR TESPİTİ

Benli, sel felaketinin yaşandığı bölgeden gelen hasar taleplerine yönelik güncel verileri ve sektör olarak yapılanları anlatarak, özel yetki ve tavsiye kararlarını hızlıca alarak hasar süreçlerini kısaltabilmek adına gerekli aksiyonları aldıklarını söyledi. Sektörün veri ve teknoloji merkezi konundaki Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile iletişime geçilerek felaket bölgesindeki sigortalılara SMS aracılığı ile bilgilendirme sürecinin hızla başlatıldığını değindi.

İki kentte yaşanan sel felaketi kaynaklı şirketlere ulaşan kesin ihbar sayılarının; araç hasarlarında 72 adet, konut ve işyeri hasarlarında 78 adet, mühendislik hasarlarında ise 4 adet olmak üzere toplam 154 adete ve şirketlerimize ulaşan ihbarlara ilişkin hasar tutar ise 27.7 milyon TL’yi bulduğunu belirten Benli, “Türkiye Sigorta’ya, sel bölgesinden kasko, konut, mühendislik ve yangın poliçeleri kapsamında toplam 51 adet hasar başvurusu yapıldı. Söz konusu 51 adet ihbar karşılığında 14’ü konut, 9’u kasko olmak üzere 1 milyon 92 bin TL’lik ödememizi sigortalılarımıza hemen yaptık. Geride kalan ihbarlara ilişkin ise toplam 10.7 milyon TL’lik bir muallak tutarı da karşılık olarak ayırdık” dedi.

DİLAN ŞAHİNBAŞ