YEREL
Giriş Tarihi : 02-06-2021 10:48   Güncelleme : 02-06-2021 10:48

25 YIL OLDU

1976 yılında Artvin’de doğan Burhan Çavuş, namı değer Bombacı Burhan esnaflığa ilk adımları hakkında yaptığı açıklamalarda bulundu.

25 YIL OLDU

Tost çeşitleri üzerine gıda sektöründe esnaf olan Çavuş,  tostçu olarak esnaflığa başlama hikayesine de yer verdi.

Başlangıç, hikaye

Nedim Çavuş, amcam 90’lı yıllarda Artvin’e ilk büfeciliği getiren adam amcamdı eski Belediye Başkanı tarafından plaket almıştı.97 yılında askerden geldim ve ben zaten dönercilerde lokantalarda falan çalışmıştım ilk başta askerden geldikten sonra farklı yöne çekmek istiyordum. Bu istediğim yönde kebapçılıktı fakat o an ki şartlar ve ekonomik durumlar el vermedi bu yüzden eski köprü başında 97 yılında ilk başlangıcımızı yaptık. Küçük bir büfe ile tostla başladık tabi adı tost ama farklı şekilde karışımları getirdim kendi bilgimle, altyapımla yani x in yaptığını ben çarptım dörtle böyle bir gıda ortaya çıkarttım toplumda farkındalık oluşturdum diyelim.  Geldi, gitti zaman öyle bekledik gelen insanların damak tatlarına uygun olduğundan yani beğendiklerinden dolayı taleplerimiz oldu Allaha çok şükür tabi öncelikle esnaflıkta sağlam bir ahlak olacak için ve dışın aynı olacak. Özellikle Artvin gibi küçük şehirlerde herkes herkesi tanıyor çok sağlam durmak zorundasınız hiç kimse para kazanmaya başladı diye kendisini yükseklerde görmemeli eğer yüksekte kendinizi görürseniz en dibe battığınız zaman hayır gelmediğini anlayacaksınız. Ne iş yaparsanız yapın hakkını vermelisiniz ve sevgi çok önemli dürüstlükte yanında gelir. Allaha şükürler olsun diyoruz bu her sektör için geçerli inancınız, sevginiz, içiniz ve dışınız hep aynı olacak fakat inancınız olursa ve Allaha inanırsanız gerçek mutluluk ve huzurun sadece para ile değil sizi seven ve yanınızda olan insanların değerini daha fazla anlayıp daha çok mutlu olursunuz “ dedi.

İşleriniz son yıllarda nasıl gidiyor?

Çavuş, esnaflık ile ilgili şu ifadelere yer verdi “ Öncelikle inanç ve ahlak aileden gelecek ilk eğitim anne ve babadan başlar tabi maneviyat tartışılmaz sadece bunu kalpten yaşarsanız ama kalbinle beyin gücünü birleştirirsen, bombacı burhanlar çoğalabilir anahtar kalptir. Temel eğitim anne ve babadan geliyor belki bende yokluktan dolayı gelen bir sevgi bir Allah korkusu vardı iyi ki bu yokluğu çekmişiz iyi ki Allah dert, keder, acı ve yokluk verdiği zaman bir yerde de sabır ettiğiniz zaman emin olun size tüm acılarınızı unutturacaktır. Allah, etrafımdaki yakınlarım ailem bunlar beni kenetledi sahip çıktılar Yüce Allah’ım önümüzü açtı “ dedi.

Pandeminin etkisi

Pandemi hakkında kısa açıklamalarda bulunan Çavuş şu ifadelere yer verdi “ Sadece kişiye özel bir etkileme yok bilindiği üzere bu tüm dünyanın uğraştığı bir sorun. Esnaf olmak çok zor altyapınız yoksa çok zorluk çekersiniz rabbim yardımcımız olsun. Ben mesela kiracıyım iş yerim kira fakat sabır ederek Allaha şükrederek geçiniyoruz “ dedi.

Çalışma ekibinizi bizlere anlatır mısınız?

Çavuş, ekip arkadaşları hakkında şu açıklamaları yaptı “ Bunu müşterilerimiz daha iyi analizini yapar aslında çünkü sunumu yanımda çalışan kardeşim, yeğenlerim yapıyor. Ben içeride çalışan bir insanım tabi ki bir selamlaşıyoruz göz göze geliyoruz insanlarla çünkü dışarıda ne kadar sağlam ekibiniz olursa olsun insanlar sizi arıyor görmek istiyor tezgahınızda zaten kardeşlerim ve yeğenlerim sağ olsunlar bunlarda işlerine çok özen gösteriyorlar. Bir geminin kaptanı çok önemli biliyoruz ki titaniğin hikayesindeki gibi yüzlerce insan vardı o gemide farklı kültürler ve farklı fikirlerle dolu fakat bir kaptan ne kadar önemlidir hepimiz biliyoruzdur ve hepsi kayboldu gitti ama ismi kaldı hani rabbim ölmeden efsane olmayı nasip eder inşallah bizlere inşallah “ ifadeleri ile sonlandırdı.