YEREL
Giriş Tarihi : 25-09-2021 12:22   Güncelleme : 25-09-2021 12:24

2021-2022 FUTBOL SEZONU DAHA DA ZENGİNLEŞECEK

İl ASKF Başkanı Sadettin Dağ, TFF İl Hakem Kurulu Başkanı Halit Uçar, TFFHGD İl Şube Başkanı Egemen Çetin, pandeminin futbolu nasıl etkilediğinden ve bu süreçte hangi müsabakaların yapılacağından bahsetti.

2021-2022 FUTBOL SEZONU DAHA DA ZENGİNLEŞECEK

“FUTBOLSEVERLERE MÜJDE”

ASKF Başkanı Sadettin Dağ, pandemi dolayısıyla bir buçuk yıldır oynatılmayan müsabakalar hakkında konuştu. Dağ, “İki bin on dokuz yılı mart aylarında Türkiye'de ilk vaka olarak görülen covid-19 yaklaşık bir buçuk yıldır ülkemizde her şeyi etkilemiş durumda. Futbol ve diğer branşlar bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilendi. Birinci lig, ikinci lig, üçüncü lig, süper lig müsabakaları oynatıyorduk. Pandemi geldikten sonra covid-19 tedbirleri çerçevesinde Bölgesel Amatör Lig ve Birinci Amatör Küme dediğimiz veya süper amatör olarak ve onların altındaki yaş kategorilerindeki müsabakaların hiçbirini bir buçuk yıldır oynatamadık. Bunun sebebi bulunduğumuz pandemi sürecinin henüz şekillenmiş olmamasıydı. Geçen hafta itibariyle yaptığımız Ankara'da ki amatör kurul toplantısında bu konu gündeme alındı. Müsabakaların oynanabilir olup olmadığı değerlendirildi. Fikirler ortaya atıldı. Oynayacak olan sporcuların yaş grupları, aşı gruplarının içerisine dahil edildiği için ve büyük bir kesimi birinci doz ve ikinci doz aşılarını yaptırdıkları için müsabakaların oynanabileceğiyle ilgili bir görüş meydana geldi. Otuz bir Ekim tarihlerinde Bölgesel Amatör Lig'in başlamasıyla ilgili bir karar verildi. Futbolseverlere bir müjde oldu” ifadelerine yer verdi.

“2021-2022 FUTBOL SEZONU DAHA DA ZENGİNLEŞECEK”

Bu sezon Artvin’in ilk kez iki takımla Bölgesel Amatör Ligde mücadele edeceğini açıklayan Başkan Dağ, “Bunun sebebi geçen yıl Türkiye Futbol Federasyonu’nda üçüncü ligde mücadele eden Arhavi Spor Kulübünün kendi kategorisinde küme düşmesi, ligi düşmesidir. Statü gereği bu sene iki takımımızın da Bölgesel Amatör Ligde mücadele etmesiyle ilgili bir durum söz konusu oldu. Bu anlamda hem Arhavi, Hopa Kemalpaşa ve kıyı şeridindeki futbolseverler hem de Merkez, Ardanuç, Şavşat ve Yusufeli’nde ki futbolseverler müsabakaları rahatlıkla izleyebilecektir. Bölgesel Amatör Ligi, iki bin yirmi bir, iki bin yirmi iki futbol sezonunun biraz daha zengin geçeceğini söyleyebilirim. İnşallah olumlu neticeler alırız. Güzel sonuçlar elde ederiz. Artvin'deki iki takımımızı da önümüzdeki sezon Profesör Lig'de tekrar görürüz diye düşünüyoruz. Amatör kümede iki bin üç, iki bin dört ve iki bin beş doğumlu oyuncular oynayabiliyorlar. Aşı on iki yaş grubuna kadar inmeye başladı. On iki yaş grubuna kadar aşılama meselesini resmiyete kazandırırsak ve bu konuyla ilgili sporcularımız da aşılama noktasında ki eksikliklerini tamamlarlarsa aşılamayla alakalı bir eksiğimiz olmuyor” diye konuştu.

“SPORCULAR GİBİ HAKEMLERİMİZİ DE SEZONA EN İYİ ŞEKİLDE HAZIRLAYACAĞIZ”

Pandemiden ötürü hakemlerin ve futbolcuların bir buçuk yıldır futbol sahalarından uzak kaldıklarını söyleyen İl HKE Kurulu Başkanı Halit Uçar, dolayısıyla antrenman ve kondisyon eksikliği var. Başlayacak olan 2021-2022 yılı için eksikleri giderme manasında hızlı bir başlangıç yapma durumunda kaldık. Bunun içinde futbolcularımızı 2021-2022 futbol sezonuna nasıl hazırlarız, kayıp bir buçuk yılı kısa sürede nasıl telafi ederiz diyerekten TFFGD Başkanı Egemen Çetin ile birlikte plan ve program yaptık. Hakemlerin sezon öncesi hazır olabilmesi için iki futbol turnuvası bizim için çok önemliydi. Böylelikle sadece kondisyon anlamda değil hakemler sahalara da hazırlanmış oluyor. Uygulamalar hazırlayarak sezona bu şekilde bir başlangıç yapmak istedik. Başkan Egemen Çetin ile bir araya gelerek projeleri beraber geliştirdik. Sporcular gibi hakemlerimizi de sezona en iyi şekilde hazırlayacağız. Aşı konusunda sporculardan istenen kriterler hakemlerden de isteniyor. Aşı olmayan hakemler müsabakaya gitmeden önce mutlaka PCR testi yaptırması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

“MÜSABAKA SAYISI FAZLAYSA HAKEM SAYISI BİR O KADAR FAZLADIR”

Başkan Uçar hakem atama, gözlemci atama ve antrenman sorumlusu konusunda görevli kişilerin olduğunu ifade ederek, “Hepsinin görev dağılımı farklıdır. Hakem atama sorumlusu hakemleri müsabakaya atamakla ve onların takibini yapmakla mükelleftir. Gözlemci atama sorumluluğu ise hakemleri müsabakada izleyenlerdir. Gözlemci hocalar görevlendirmesini yapar. Kişileri eğitim anlamında hazırlar. Antrenman sorumlusu hakemleri haftada iki antrenman olmak üzere takip eder. Kondisyonlu ve sağlıklı olmaları anlamında kişilerin eksikliklerini tamamlar. Bunun raporunu başkana sunar. Hazırlamış oldukları programı ben onay verdikten sonra gerçekleştirmiş oluruz. Her ilin kendi hakemi kısıtlı olsa da var. Hakem sayısı fazla olan illerimizde var. Bu konu birazda müsabaka sayısıyla alakalı bir durumdur. Bir ilde müsabaka sayısı ne kadar fazla olursa o oranla hakem sayımızı da artırmış oluruz” dedi.

“SEKSEN BİR İLDE NASIL TANINABİLİRİZ BUNUN İÇİN UĞRAŞIYORUZ”

TFFHGD İl Şube Başkanı Egemen Çetin, Faal Futbol Hakemleri Derneğinin 13. Olağan Kongresi pandemiden ötürü ertelendiğini söyleyerek, “Bizlerde gerekli izinleri alarak mart ayı içerisinde 13. Olağan Genel Kurul seçimimizi gerçekleştirdik. Üyelerimizin desteğiyle Başkan seçildim. Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemciler Derneği bin dokuz yüz doksan beş yılında kuruldu. Bu zamana kadar başkanlarıyla, seçimleriyle iyi bir şekilde hakemlerimizin hak, hürriyet ve ekonomik anlamda ihtiyaçlarını sağlama doğrultusunda bir sivil toplum kuruluşu olduk. Bu çerçevede gönüllülük esasıyla çalışıyoruz. İlimizi daha iyiye nasıl taşıyabiliriz, ilimiz adına yapılan faaliyetlerde hakemlerimiz ve gözlemci hocalarımızla beraber seksen bir ilde nasıl tanınabiliriz bunun için uğraşıyoruz” diye konuştu.