YEREL
Giriş Tarihi : 20-04-2021 10:32   Güncelleme : 20-04-2021 10:33

2 YILLIK FAALİYETLERİNİ BASINLA PAYLAŞTI

ARHAVİ BELEDİYE BAŞKANI KURDOĞLU, 2 YILLIK FAALİYETLERİNİ BASINLA PAYLAŞTI

2 YILLIK FAALİYETLERİNİ BASINLA PAYLAŞTI

Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, 2 yıllık faaliyetlerini basınla paylaştı.

Arhavi Belediyesinde düzenlenen toplantıda kentteki ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Kurdoğlu, 2 yıllık faaliyetlerine değindi.

Göreve geldikleri günden itibaren yapılan çalışmalarını ve projelerini anlatan ve geçen sene başlayan pandemi nedeniyle zorlandıklarını ama buna rağmen çok önemli hizmetlere imza attıklarını ifade eden Kurdoğlu, birçok belediye hizmetlerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

2019 Mart’ında Artvin’e baharı getirdiklerini belirten Kurdoğlu,”31 Mart 2019 da biz Artvin’e baharı getirdik. Bende Arhavi’ye belediye başkanı seçildim. İlk önce belediyenin borç bilançosunu çıkarttık. Yaptığımız ilk incelemelerde bize 16 milyon lira var denilen belediyede 32 milyon lira resmi kurum borcu, 6 milyon lira da piyasa borcu elimizde kaldı, elimizde patladı. Ne yapalım bu borcun altında kalacağız diye bir şey yok. Başarmak zorundayız dedik, yapacağız dedik. En son yapılan yapılandırmalar neticesinde birçok borçlarımızın hem maliye borcu, hem sosyal güvenlik borcu zaten ağırlıklı borçlar bunlardı. 3 dönümlük bir arazimiz vardı. Borcumuza karşılık arazimizi sosyal güvenlik kurumuyla trampa ettik. Dolayısıyla borçları hemen hemen toparladık 38 milyonluk bir borcun altına girmiştik ama çok şükür üstesinden geldik. Belli ölçü üstünde ölçülerde de güzel şeyler yaptığımızı zannediyorum. Akabinde de bir yıl geçmeden pandemi süreci başladı. Bu süreç hepimizi etkiledi. Biz bu pandemi sürecinde neler yaptık derseniz birçok il ve ilçe belediyelerinin yapmadığı işleri yaptık. Yaklaşık 5 ton el dezenfektanı ve bir o kadar dış mekan dezenfektanı kullandık. Bütün konutlarımızın merdiven kovalarını ve asansör boşluklarını dezenfekte ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Arzu edenlerin evlerinde dezenfekte ediyoruz. Yaklaşık 200 bin civarında maske satın alarak vatandaşlarımıza dağıttık. Yani belediye olarak pandemi süresince elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Neticede salgınla topyekün mücadele etmek zorundayız. Devletiyle, milletiyle, belediyeleriyle ve kaymakamlıklarımızla birlikte el ele verip bu zorlukları aşacağız. Mesafe, hijyen ve sosyal mesafe kuralarına herkesin harfiyen riayet etmesi gerekiyor. Kendimden örnek vereyim andemiden önce günde ez az 7 kez ellerimiz yıkardım şimdilerde ise en az 20 defa ellerimi yıkıyorum. Temizlik çok önemlidir.” dedi.

-“Memur ve işçimize maaş borcumuz yok”

2 yıllık zaman zarfında önce bütçelerini denkleştirdiklerini ve gelir, gider dengelerini kurduklarını kaydeden Kurdoğlu,” Çok şükür şu ana kadar ikramiye dahil memur ve işçilerimize bir kuruş bile borcumuz yok. Maaş ödemelerini düzenli olarak yapıyoruz. Benim de prensibim önce tüm personelimiz maaşını alır sonra ben alırım.”

-“Yeni tip çöp aracı satın alarak ayda 18 bin lira tasarruf ettik”

Özel bir bankadan 300 bin lira kredi kullanarak yeni tip çöp aracı aldıklarını anlatan Kurdoğlu, Temizlik aracı satın aldık. Resmi bankalar bize kredi vermediler. Bir özel bankadan 300 bin lira kredi aldık.  2 çöp aracımız kiralıktı, bu araçların kira sözleşmeleri bittiğinde yeni sözleşme yapmadık. Aylık 7 bin lira taksitle yeni tip çöp aracı aldık. Daha önceden belediyeler birliğinden alınan çöp aracımız ve yeni aldığımız çöp aracıyla 24 saat esasına göre çöp hizmetlerini yapıyoruz. Yeni aldığımız çöp aracıyla birlikte aylık 18 bin lira tasarruf sağlamış olduk.” diye konuştu.

-“Köy pazarını üretici kadınların hizmetine açtık”

Seçim öncesinde köylü kadınlara söz verdiğini anlatan Kurdoğlu,” Göreve geldikten sonra aldığımız kararla Arhavi Belediyesi Köy Pazarı kurarak, kadın üreticilerimizin hizmetine sunduk. Hatta daimi Pazar olarak ta kullanılıyor. Çok ta güzel oldu, amacına hizmet eden bir pazar yeri oldu.” şeklinde konuştu.

Dolgu alanında atıl halde bulunan havuzunun onarımını yaptıklarını ifade eden Kurdoğlu,” Yaklaşık 40 bin lira para harcadık. Önceden çalışmayan vaziyette olan havuzu kullanılır hale getirdik. Işıklandırmasını da yaparak görsellik katarak halkımızın hizmetine sunduk.” dedi.

-Yeni doğan bebeklere “Hoş Geldin Bebek” Hediye Paketini hayata geçirildi

Belediyeciliğin doğuştan ölüme kadar var olduğunu belirten Kurdoğlu, ”Belediyecilik yaşamın her alanında var. Dolayısıyla belediye olarak ilçemizde yeni doğan bebeklere “Hoş Geldin Bebek” paketi yaptık. Bu paketlerin içerisinde bebek anı defteri, bebek bezi, battaniye, giyim seti, ıslak mendil, tırnak makası, bebek şampuanı, pişik önleyici krem, pudra, biberon, emzik, ateş ölçer ve bebek yağı bulunuyor. Bugüne kadar 100 kadar ailemize bu paketlerden dağıttık. Pandemi dolayısıyla bebeklerimizin sağlığını düşünerek biraz bu yardımlarımızı kısıtlı yapmaya çalışıyoruz. Ancak pandemi sonrasında yardımlarımız aralıksız devam edecek. Ben bir kez daha yeni doğan bebeklerimize aileleriyle birlikte sağlıklı ve hayırlı uzun ömürler diliyorum.” diye konuştu.

-Kardan dolayı yıkılan dev festival çadırı ve halk pazarı yeniden yapıldı

Geçen yıl yoğun kar yağışından dolayı ilçede bulunan dev festival çadırı ile halk pazarının çatısının yıkıldığını anımsatan Kurdoğlu,” Belediye olarak bir yıl içerisinde bunların onarımını yaparak tekrar halkımızın hizmetine sunduk. Festival çadırı bize 1 milyon 800 bin liraya mal oldu. Arhavili değerli iş insanı Mehmet Nazif Günal başta olmak üzere değerli iş insanlarımız yardımda bulundu. Şunu herkesin bilmesini isterim ben şahsımla ilgili hiçbir iş insanından bir şey istemem ancak Arhavi için bütün iş insanlarından yardım isterim. “ dedi.

-İlçenin girişine yerleştirilen “Arhavi” yazısı fotoğraf çekim merkezi oldu

İlçenin girişine ilçenin adını taşıyan “Arhavi” yazısını yerleştirerek görsellik kattıklarını kaydeden Kurdoğlu, ”İlçemize gelen misafirlerimiz ve Arhavili hemşerilerimiz burada hatıra fotoğrafı çekiniyorlar. Bu da hem kendilerini hem de bizleri mutlu ediyor.” 

Kurdoğlu, eski kapalı çarşının fiziki mekanının yeteriz olduğunu ve göreve geldikten sonra burayı modernize ederek halkın hizmetine sunduklarını da kaydetti.

-Sokak hayvanları için hayvan barınağı oluşturuldu

Sokak havyaları için bakım evi projesini hayata geçirerek yaklaşık 130 sokak hayvanını hijyen şartlarda koruma altına aldıklarını ifade eden Kurdoğlu,” Sokak hayvanlarının dilleri yok konuşamıyorlar ama hisleri var. Onlara sevgini gösterdiğiniz zaman bu hayvanlar ne yapacağını çok iyi biliyor. Zaman zaman hayvan severlerle biraz sürtüşmemiz olsa da hayvan barınağını hayata geçirdik. Sonuçta hayvanlarda bizlerin can dostlarımızdır.” diye konuştu.

-“Dereboyu yürüyüş yolu” çekim merkezi haline geldi

Kurdoğlu, kendinden önceki bazı belediye başkanlarının “dereboyu yürüyüş yoluyla “ilgili projelerinin bulunduğunu ancak bu projeyi hayata geçirmenin kendisine nasip olduğunu söyledi.

Yaklaşık 700 metrelik yol boyunca belirli aralıklarla kamelya yaparak vatandaşların nefes alabilecekleri yaşam alanları oluşturduklarını belirten Kurdoğlu, “Vatandaşlarımız özellikle akşamları burada yaptığımız ahşap kamelyalarda hemen altından geçen derenin gürleyen sesi ve serinliğiyle piknik yapıyorlar. Yani halkımızın nefes alabileceği bir yaşam alanı oluşturduk. İlçemize ve halkımıza hayırlı olsun” dedi.