YEREL
Giriş Tarihi : 20-05-2022 12:08   Güncelleme : 20-05-2022 12:08

19 Mayıs Törenlerle Kutlandı

19 Mayıs Törenlerle Kutlandı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Artvin'de törenlerle kutlandı.

Artvin'de kutlamalar Milli İrade Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. Tören, gösteride bulunulmasına İstiklal Marşı'nın gösteriyle devam etti.

Valilik önündeki programda, Gençlik Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran gündem ve okul öncesi bir konuşma yaptı.

İl Müdürü Demirkıran konuşmasında “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda, ilk ve en anlamlı adımı oluşturan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak, Yüce Türk Milletinin sonsuza kadar bağımsızlığı için, kurtuluş meşalesini ateşlediği tarihin 103. yıl dönümünü, 19 Mayıs, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu içinde, Gençlik Haftası boyunca yapacağımız çeşitli etkinliklerle hep birlikte kutluyoruz.

19 Mayıs, büyük sıkıntı ve yoksunluklara rağmen bağımsızlığından asla vazgeçmeyen, azimle direnen bir milletin topyekûn bir ordu haline gelerek başlattığı Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımıdır.Bugünün, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması ülkemizin geleceği ve teminatı olan gençlerimizle bütünleşmemiz ve onlarla aynı coşkuyu paylaşarak, geleceğe daha umutla bakmamızı da sağlamaktadır.

Sevgili Gençler,

Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs’ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması, gençlere verilen değeri ve duyulan güveni göstermesi bakımından son derece anlamlıdır.Sizler Samsun’dan başlayan ve tüm yurda yayılarak kurtuluş vesilesi olan millî birlik ve beraberlik ruhuyla, geleceğin sorumluluğunu yüklenebilecek nitelikte ilim ve irfanla donanmış bireyler olarak yetişecek ve yeryüzünü imar etme şuuruyla daha güzel bir dünya kuracaksınız.

Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu mukaddes emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, en başta gelen vazifenizdir. Bu konuda sizlere güveniyor ve yarınlara umutla bakıyoruz.

Bu duygularla, geleceğimizin teminatı ve en büyük umudu olan gençlerimizin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı ve Gençlik Haftasını içtenlikle kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların içinde halk oyunları ve spor gösterileriyle devam eden program da protokol karşılaşmaları ile spor yapın.

Program, Artvin Valiliğinde'Çivilerin Dilinden Artvin Resim Sergisi'nin gerçekleştirilmesi ile erdi.

Kutlama sistemlerine Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Garnizon Komutan Vekili Piyade Yarbay Eşref Özdemir, Belediye Başkan Demirhan Elçin, Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Kılıç, İl Genel Meclisi Furkan Çakmak, siyasi parti ve sivil toplumların çoğundan, bunlarla çok çok sayıda vatandaş katıldı.

Dilan Şahinbaş