YEREL
Giriş Tarihi : 20-05-2021 10:49   Güncelleme : 20-05-2021 10:49

19 Mayıs Kutlu Olsun

Cumhuriyet Halk Partisi İl Gençlik Kolları Yönetimi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle Milli İrade Meydanı’nda toplanarak çelenk töreni düzenledi.

19 Mayıs Kutlu Olsun

CHP İl Gençlik Kolları Yönetimi Milli İrade Meydanı’nda toplanarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliği kapsamında program düzenledi. Programa Belediye Başkanı Demirhan Elçin, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Dilek Çoruh, İyi Parti İl Başkanı Kemalettin Akgök, İyi Parti Gençlik Kolları Başkanı Serkan Topal, Demokrat Parti Başkanı Sevinç Yıldırım katılım gösterdi.

CHP Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Avukat Reşat Murat Genç’in programda açılış konuşması yaptı. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Her köyde, Her kentte, Her fabrikada, Cumhuriyeti emanet ettiğim, Gençliğim var” sözleriyle konuşmasına başlayan Genç,  “Bugün burada ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak, hürriyetine yelken açışının 102. Yıl dönümünde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını Kutlamak için toplandık hepiniz hoş geldiniz” dedi ve çelenk törenine geçildi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ahmet Biber, İyi Parti İl Başkanı Kemalettin Akgök, Demokrat Parti İl Başkanı Sevinç Yıldırım ve Atatürkçü Düşünme Derneği Yönetim kurulu Üyesi Ali Murat Tiryaki sırasıyla Atatürk büstüne çelenklerini koydu. Program Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşları anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile devam etti.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir konuşmasında “ Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz… Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir “  sözleriyle açılış konuşmasına devam eden Genç, “Diyor. Biz gençler Atatürk’ün bize bıraktığı mirasın ve sorumluluğun farkındayız. Onun devrimlerini özümsemiş gençler olarak yapılan tüm saldırılara, tüm sindirme girişimlerine ve baskılarına rağmen, onun yolundan vazgeçmeyeceğiz. Bilinsin ki biz gençler, Atatürk’ü unutturmaya çalışan gericilerin uykularına kâbus olmaya devam edeceğiz” dedi.

CHP İl Gençlik Kolları’nın düzenlediği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı programı lise öğrencisi Orçun Köksal’ın Celal Sahir Erozan’ın O Geliyor şiirini okuması ile devam etti.

O GELİYOR

Yıl, 1919,
Mayısın on dokuzu.
Kızaran ufuklardan kaldırıyor başını
Yeryüzüne can veren
Cana heyecan veren
Al yüzlü oğan güneş!
Takanın burnu nasıl Karadeniz'i yırtar;
Siz de bir anda öyle yırtınız uykunuzu,
Uyanın Samsunlular!
Kurutacak gözlerde umutsuzluk yaşını
Al yüzlü oğan güneş!
Bugün Çaltı burnundan gülerek doğan güneş!

Yıl, 1919,
Mayısın on dokuzu.
Uyanın Samsunlular!
Uyumak ölüme eş,
Diriltin ruhunuzu.
Ufukta bir gemi var!

Fakat bu gemi niçin böyle yavaş geliyor?
Acaba yolu mu az, yoksa yükü mü ağır?
Bu gemi umut yüklü, inan yüklü, hız yüklü;
İçinde bu vatanın derdiyle yanan bağır,
Kurulacak yarını düşünen baş geliyor.
Bir baş ki gökler gibi bir küme yıldız yüklü!
Bu gemi onun için böyle yavaş geliyor

Yıl, 1919,
Mayısın on dokuzu.
Ufukta duran gemi gitgide yaklaşıyor
Sanki harlı bir ateş
Yakıyor ruhumuzu.
Beklemek üzüntüsü her gönülden taşıyor.
Üzülmemek elde mi?
Hız yüklü, inan yüklü, umut yüklü bu gemi!

O umut yayıldıkça ruhlara sıcak sıcak,
O hız doldukça bütün damarlara kan gibi,
Gizli gizli inleyen her yürek canlanacak,
Ateşler püskürecek uyanan volkan gibi!

Gittikçe büyükleşen
Gölgene dikilmekten
Karardı gözlerimiz.
Koş, atıl, gemi, sana engel olmasın deniz!

Ak saçlı dalgaları birer birer kes de gel!
Kuşlar gibi uç da gel, rüzgâr gibi es de gel!”

 

Genç’in, Atatürk’ün “Rica ile merhamet dilenmekle bir memleket ve devletin şeref ve istiklali kurtarılmaz. Türk milleti, gelecek nesiller için bunu unutmamalıdır. 19 Mayıs güven, sevinç, hareket günüdür” sözlerine değinmesinin ardından CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Mahmur Emre Altıparmak konuşmasını yapmak üzere kürsüde yerini aldı.

Ulu Önder’in Bandırma Vapuru’nda açtığı yelkenin hürriyete açıldığını, güvertesinde Sarı Saçlı Mavi Gözlü Dev’in olduğu Bandırma Vapuru’nun Samsun’a yaklaşırken çaldığı sirenin, bu milletin yıllarca süren esaretinden kurtulacağını müjdelediğini belirten Altıparmak, “19 Mayıs 1919 yorulmuş, ezilmiş, fakir düşmüş halkın vatanını kurtarmaya giriştiği gündür. İşte Atatürk’ün 19 Mayıs’ta yanan bu bağımsızlık ateşini durmadan, yorulmadan korumak gençliğin bozulmaz anıdır. Değerli katılımcılar Atatürk’ün ‘Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz’ diyerek gençliğe yüklediği o büyük görevin farkındayız. Gençlik onun emanetinin bekçisi, yolunun yolcusudur. Hiçbir zaman hiçbir şeraitte cumhuriyeti ve istiklali korumaktan vazgeçmeyecektir. Çünkü gençliği bu büyük azmi 102 yıl önce Bandırma vapurundan Samsun’u, aslında hürriyeti izleyen Atasından gelmektedir” dedi.

Gençliğin birtakım sorunlarının olduğunu, gençliğin işsizliğin, fırsat eşitliğinin, adaletsizliğin pençesi altında can çekiştiğini belirten Altıparmak, “Türkiye İstatistik Kurumunun son raporlarına göre Türkiye’deki genç işsizlerin oranı %27,1 gibi korkunç bir oranı bulmuştur. Bu orana göre işsiz kalan genç arkadaşlarımız sayısı 3,5 milyondur. Bu ülkenin dinamik gücü gençlik işte bu rakamların altında ezilmekte, eli kolu bağlanmaktadır. Ülkenin her yerinde yeni eğitim yerleri açılmakta ama bu eğitim yerlerinde nitelikten bahsedilmemektedir. Bu üniversitelerde verilen mezun sayısı bu kötü durumu gittikçe körüklemektedir. Görülmektedir ki birilerini memnun ekmek için, sırf yaptık demek için açılıyor bu üniversiteler. Kısaca gençlik yerlerde oy kargısına heba ediliyor. Üniversiteler büyük, lüks binalardan ibaret değildir. Nitelikten bahsedilmediği, içinde Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatılmadığı zaman gelecekten de bahsedilemez” diyerek gençliğin iş istediğini, liyakat istediğini, nitelikli bir eğitim, hak, hukuk, adalet istediğini vurguladı.

CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Emre Altıparmak, “Buradan açık ve net söylüyoruz ki gençliği bu düşünceye mahkûm bırakmayacağız. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, Atatürk’e ve onun silah arkadaşlarına yapılan tüm saldırılara rağmen ne yaparsa yapsınlar gençliğin nabzı Mustafa Kemal olarak atmaktan vazgeçmeyecek. Satılmış saray eşrafına, emperyalist işgale, korkak magandacılara inat 102 yıl önce bugün bağımsızlık meşalesini yakan Mustafa Kemal Atatürk’ü ve milli mücadelemizin tüm kahramanlarını saygıyla, sevgiyle, hasretle anıyorum” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Dilan ŞAHİNBAŞ