YEREL
Giriş Tarihi : 21-09-2021 11:20   Güncelleme : 21-09-2021 11:20

19 Eylül Gaziler Günü kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Artvin Valiliği tarafından tören düzenlendi.

15 Temmuz Milli İrade Meydanında düzenlenen tören, Artvin Valiliği, Artvin Belediyesi ve İl Garnizon Komutanlığı tarafından Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Daha sonra günün anlam ve önemini belirtmek için yapılan konuşmaların ardından söz alan Vali Yılmaz Doruk, “Bizim inancımızda ölürsem şehit kalırsam gazi olurum düsturu vardır. O yüzden aziz milletimiz, tarih boyunca istiklal ve istikbalinden asla taviz vermemiştir. En zor şartlar altında bile kutsal bildiği tüm değerlerine sahip çıkmıştır. Bu anlayışla hareket eden kahramanlarımız, canından vazgeçmiş vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir. Her gazimiz, her şehidimiz ortak değerimizdir. Bu mukaddes topraklarda onurlu bir şekilde yaşamamız onların fedakârlıkları sayesindedir. Ecdadımız tarih boyunca nice kahramanlık destanına imza atmıştır. Bizlere şerefle dolu bir geçmiş emanet bu gazi milletin ferdi olmak hepimiz için gurur kaynağıdır. Onların bu kutsal emanetine sahip çıkmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Şehitlerimizin ruhlarını asla incitmeyecek, gazilerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız. Birlik ve beraberliğimizi koruyarak büyük ve güçlü Türkiye yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz. Vatanımızın bağımsızlığı için can veren aziz şehitlerimize yüce Allahtan rahmet diliyorum. Geleceğimiz için bedenlerini ortaya koyan kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazi ve Mareşal’ ünvanı verilişinin yıl dönümünü ve gaziler gününü kutluyor, sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Törene, gaziler ve şehit aileleri, Cumhuriyet Halk Partisi Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, İl Garnizon Komutanı Piyade Alb. Şükrü Şenduran, Artvin Belediye Başkan V. Ercüment Seçkin, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Vali Yardımcısı Onur Özaydın, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Mustafa Kılınç, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Şentürk Ağırbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Artvin Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Merve Yavuzdemir, kurum amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. 

AVBM