YEREL
Giriş Tarihi : 18-07-2021 14:49   Güncelleme : 18-07-2021 14:49

18 TEMMUZ MİKROGİRİŞİMCİ KADIN GÜNÜ

18 Temmuz Mikrogirişimci Kadınlar Günü nedeni ile TGMP Artvin sorumlusu Abdullah Kuru mesaj yayınladı.

18 TEMMUZ MİKROGİRİŞİMCİ KADIN GÜNÜ

Kuru mesajında “Bugünün önemine binayen bizler de TGMP ailesi olarak tüm girişimci kadınlarımızın dünya girişimci kadınlar gününü kutluyor bol kazançlı nice seneler diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Türkiye’de Mikrokredinin Öncüsü Prof. Dr. Aziz Akgül  ise yayınladığı mesajda, Türkiye’de hiç kimsenin ilk sermaye olarak dağıtılan 500 lira ile gelir getirici bir iş yapılabileceğine inanmadığını vurguladı.

Türkiye’de Nobel Barış Ödüllü mikrokredi uygulamasının; 18 Temmuz 2003 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği her birisi 500 lira olan çeklerle, 6 yoksul kadına toplam 3 bin lira mikrokredi verilmesiyle başlatıldığını ifade eden Akgül, “Prof. Dr. Aziz Akgül “Türkiye’de hiç kimse ilk sermaye olarak dağıtılan 500 lira ile gelir getirici bir iş yapılabileceğine inanmamıştı.” Prof. Dr. Aziz Akgül “Bugün itibariyle dar gelirli kadınların ekonomik hayata dâhil olmaları için sağlamış olduğumuz ve küçük bir sermaye olan mikrokredi desteği 1 milyar 150 milyon lirayı aştı.”2 Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Halil Fatih Akgül “Türkiye Grameen Mikrofinans Programı bugüne kadar 200 bin kadını ekonomik hayata dâhil etti...”  dedi.

Prof. Dr. Aziz Akgül mesajının devamında, “Sermaye desteği bulamayan dar gelirli kadınlara mikrokredi desteği sağlamak için Türkiye Grameen Mikrofinans Programı 2 milyar adet MicroCreditToken adında kripto para üretmiştir... MicroCreditToken’ın vizyonu, bütün dar gelirli kadınların, ekonomik refahlarının finansal hizmetler yoluyla iyileştirme fırsatına sahip olduğunu kabul ederek, dünyadaki iyilik hareketini tetiklemek ve dünyanın her yerinde tüm hayır işleri için tek bir para birimi kullanılmasını sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Halil Fatih Akgül de, “2003 yılından beri kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunarak aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunan tüm başarılı mikrogirişimci kadınların 18 Temmuz Mikrogirişimci Kadınlar Günü Kutlu Olsun.” Halil Fatih Akgül “Sermaye desteği bulamayan kadın girişimcileri desteklemeliyiz. İşsizliğin ve yoksulluğun azaltılması amacıyla mikro tedbirlerin de alınması gerektiğini de unutmamalıyız...”  diyerek Birleşmiş Milletler tarafından 2015 yılında belirlenen ve Türkiye’nin de altında imzasının bulunduğu “2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden” 1’incisi olan “her çeşit yoksulluğun 2030 yılına kadar ortadan kaldırılması” hedefinin gerçekleşmesi için mikrokredinin en önemli strateji olarak seçildiğini açıkladı ve MicroCreditToken’in çok yakın bir zamanda borsada yerini alacağını ve tüm dünyada sosyal ve ekonomik kalkınmaya adanmış bir program olan mikrokredi uygulamasına fon sağlayacağını açıkladı.