YEREL
Giriş Tarihi : 29-06-2021 10:26   Güncelleme : 29-06-2021 10:26

“1500 Lira ile Nasıl Geçinsin”

Bu haftaki Özel Yaşamlar programının konuğu Turan Yüksel oldu.

“1500 Lira ile Nasıl Geçinsin”

Özel Yaşamlar programında bu hafta Hatice Nur Ersöz’ün konuğu eski encümen Turan Yüksel, engelli yaşamına dair açıklamalarda bulundu. Yüksel, engelli bireylerin normal şartlarda karşılanması gereken ihtiyaçlarını özel idarenin sorumluluğunda olduğunu belirten ifadeler kullandı.

Hem köyde hem de şehirde

Yüksel, köyde yaşamasına yönelik şu açıklamalarda bulundu “gerçekten özel idarenin programında köy yollarının genişletilmesi, asfaltlanması gibi durumlar geçerdi esas asli görevleridir köye hizmet sağlamaları ama bunu programlarken oradaki encümenlerle beraber bunu programladılar. Mesela bizim buradan tırlar geçerdi karşıdan tırlar gelirdi ve burada arabalar yarım saat tırların geçmesini beklerdi çünkü yol dar. Bu sefer onu programa koyduk benim sayemde buranın projesini yapıldı özel idarenin para verip de yolu açmak gibi bir durumu yoktur. Vatandaşın rızaları ile geçeceksin, bu seferde köydeki herkes ile oturduk bir arada hepsi dedi ki ne kadar istiyorsan o kadar al bahçesinden şimdi de yollar genişletildiği için araçlarda rahat yayalarda rahat ulaşım sağlayabiliyor. Özel idarenin yapması gerekenlerdi bunlar, birde Belediyenin Artvin merkez içerisinde yapacağı engelli yolları olsun, asansörler olsun yapılması gerekliydi ama geç kalındı “dedi.

Özel idarede asansör

Yüksel, özel idarede yapılan asansör hakkında şu açıklamalarda bulundu “özel idarenin asansörü yapılmadan önce ben yine orada encümendim o zamanlar ve o zamanlarda mümkün değil çıkılmıyordu merdivenler ile yaşlılar dahil çok zorlanıyordu. Sonunda ön taraftan rahmetli o zamanki Belediye Başkanı Emin Özgün ile konuşup yapılması yönünde karar vermesi sonucu asansör yaptırıldı. O merdivenleri kullananlar gençler olsa yine sorun yok ama yaşlıların kullanımı için ve engelli bireyler için çok zor oluyordu. Artık rahatlıkla asansörü kullanıp en üst kata kadar çıkabiliyorlar “dedi.

Zorlu günler

Yüksel, zor dönemleri hakkında şu ifadeleri kullandı “ ben 2008 yılında felç oldum ondan sonra biraz düzeldim ama benim maddi imkanlarım müsait ve bir tane eşim iki tane oğlum var çok iyi baktılar bana onlar bana umut oldu. Herkes benim gibi şanslı olmayabilir, maddiyatı olmayanlar çok fazla var, ulaşım sağlayamayanlar yani bir aracı olmayanlarda var. Sosyal Belediyecilikte şu olması lazım ayrıca devlet tarafından, valilik tarafından da bunların yapılması lazım, nelerin yapılması lazım. Örneğin bir köyde engelli var ve bu engelli maddiyatı olsa her zaman o köyde mi olur en azından ayda 1 bile olsa şehre inip ihtiyaçlarını görme açısından, etrafı gezme açısından, ufkunu açmak açısından gezmesi lazım. Bunun içinde ulaşım şansı sağlanması lazım “dedi.

Pandemide engelli olmak

Yüksel, karantina döneminde birçok insanın dışarıya çıkabilmesi fakat engelli bireylerin bunu bile yapamamasına yönelik şu ifadelerde bulundu “bunu vatandaşlara yapması gereken Sosyal Belediyecilik, Sosyal devlettir çünkü bu vatandaş hep evde kaldığı zaman daha çok bunalıma giriyor. Bunalıma girince zaten bulunan sağlık sorunları daha ciddi boyuta ilerliyor işte bu sefer bakan kişilerin işi daha çok zorlaşıyor. Bunun için arada sırada bu bireyleri gezdirme imkânı sunulup sosyalleşmesine yardımcı olması bakımından her İlde ve ilçede olması lazım ki ileride ciddi sorunlar yaşanmasın gerçekten sağlığı etkileyen bir ekten bu evde kalma konusu zaten pandemide evde kalan insanlar dahil bunalıma girdiler birde engelli bireylerin her gün ve her yıl böyle kaldığını düşünün işte o zaman empati biraz olsun yapılabilir. Sosyal hizmetlerin anlamı zaten bu ayrım yapmadan her bireyi her engelliye hayat standartlarını olumlu yönde etki edecek konforu sağlamaktır “dedi.

Engelli maaşı

Yüksel, engelli maaşlarına yönelik şu ifadeleri kullandı “emekli maaşını alan anne, baba varsa ona verilmeyecek zaten asgari ücret altında maaş alıyorsa 1500 lira ile ev mi geçindirilir. Evdeki diğer üyelere mi bakacak yoksa engelliye mi onun için 1500 lirayı dikkate alıp da engelli maaşını kesmek gibi bir mantık yok. Engelli olmak kadar zor bir şey yok mesela bir yerde oturuyorsun karşıda yolun kenarında vatandaşlar oturup sohbet ediyorsa görmek oraya gitmek istiyorsun sohbet etmeyi istiyorsun oraya nasıl gidilir yapılan, bize verilen bu yardımlar ile olur tekerlekli sandalyesi olması lazım ya da akülü arabası olur onunla gidilir işte bu tip yardımlar olursa o kişide hayatta mutlu olur. Bu imkanları devletinde zorlaması lazım, vatandaşlara sağlaması gerekiyor. Küçük şehirlerde köylere belediye değil özel idare bakıyor şimdi Artvin’in 36 tane köyü var bunların belediye artık köylerdeki hizmetleri yapıp o köylere ulaşması biraz zordur bunu yapan eğer belediye olursa ama özel idarenin yapması gereken bir şey zaten onların yapması lazım. Köylerin yolunu, suyunu, asfaltını her şeyini özel idare yapması lazım yani onun programındadır onun alanındadır. Birde büyük şehirlerde belediye köylere dahil olur ama Artvin gibi küçük şehirlerde özel idare dahil olmalıdır “diye konuştu.