YEREL
Giriş Tarihi : 09-07-2021 10:46   Güncelleme : 09-07-2021 10:46

“13 bin beş yüz konuta ulaşacağız”

Artvinli TV’de Hatice Nur Ersöz’ün sunumuyla yayınlanan programa Akmercan Doğalgaz Firma Yetkilisi ve Bölge Müdürü Akif Gümüşbıçak konuk oldu.

“13 bin beş yüz konuta ulaşacağız”

Gümüşbıçak, Artvin’deki doğalgaz çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

“2047 yılına kadar şirketimizin bünyesinde sağlanacak”

Artvin’in ilk dağıtım lisansının 2017 yılında yapıldığını söyleyen Gümüşbıçak, “Şirketimiz 2017 yılında lisansı alarak 30 yıl boyunca doğalgaz dağıtım faaliyetlerini yapmak üzere EPD tarafından yetkilendirildi. Bu, Artvin’deki tüm doğalgaz dağıtım alt yapısı, müşteri hizmetleri, sayaç okuma, acil ihbar değerlendirme faaliyetlerinin tamamı 2047 yılına kadar şirketimizin bünyesinde sağlanacağı anlamına geliyor. Ardahan’dan Artvin’e gelen 72 km’lik iletim hattı 10 Kasım 2018 tarihinde tamamlandı akabinde aynı gün Artvin’e doğalgazı sağladık. DSİ’nin Salkımlı bölgesin de ki şebeke faaliyetleri tamamlanarak 2018 yılında gaz verildi ayrıca şehir giriş ve basınç düşürme istasyonunu yaptık. 2019 yılında da Çayağzı Mahallesindeki Üniversite, Lojmanlar, Çayağzı Mahallesinin tamamını kapsayacak şekilde 1250 konuta doğalgaz sağlandı” ifadelerine yer verdi.

“13 bin beş yüz konuta ulaşacağız”

2020 yılı ağustos aylarında tekrardan alt yapı yatırımlarının başladığını belirten Gümüşbıçak, “Başlayan yatırımlarımızla bütün vatandaşlarımızın bildiği Gökorman mevkiine kadar geldik. 2020 sonunda da Gökormandan aşağıdaki bütün binalara doğalgaz sağladık. Bu vatandaşlarımızdan yaklaşık 1000 adeti doğalgaz dönüşümlerini yaparak aktif olarak doğalgaz kullanmaya başladılar. Bugün güncel verilere baktığımızda abone sayımız 600 civarlarındadır. Artvin’de ki 13 bin beş yüz konuta ulaşacağız. Bunların içerisinde hem konut hem iş yerleri var. 13 bin beş yüz konutun bu senenin sonunda yapacağımız imalatlarla 7 bin beş yüzüne ulaşıyoruz. Artvin’de yüzde altmış beş gibi bir rakama doğalgaz sağlayarak en geç Kasım’a kadar ulaşıp Artvin’deki vatandaşların bu kış doğalgaz kullanmalarını dört gözle bekliyorum. Bu işin en önemli kısmı çevre boyutudur. Bizlerde doğalgaz altyapısı gelmişken Artvin’de çevre kirliliğini görmek istemiyoruz” dedi.

“Çevre hassasiyetini güçlendirme adına gayret gösterdiler”

Artvin’de ilk doğalgaz kullanıcılarının kamu kurumları olduğunu söyleyen Gümüşbıçak, “Doğalgaz açılışını bir amcamızın evinde yaptık kamu kurumlarına bu anlamda teşekkür ediyoruz. 2 yıl boyunca hummalı bir şekilde dönüşüm çalışması başlatılmıştı. Şu anda Doğalgaz hattı gelen tüm kamu kurumları da dönüşümlerini sağladı ve sağlamaya da devam ediyor. Doğalgazı kullanan ilk kamu kurulu DSİ oldu. DSİ Müdürlüğüne ve Üniversite Rektörüne buradan teşekkür ediyorum çünkü vatandaşların bilinçlenmesi ve çevre hassasiyetini güçlendirme adına gayret gösterdiler ve vatandaşlarımıza öncü oldular. Bütün dönüşümleri programa aldılar ve devam ediyorlar” diye konuştu.

“100 Milyon TL altyapı imalatı yapacağız”

Akmercan doğalgaz olarak Artvin’de yaklaşık olarak 100 Milyon TL altyapı imalatı yapacaklarını söyleyen Gümüşbıçak, “Bu sadece altyapıya yaptığımız yatırımdır. Ancak Artvin’e katma değer olarak 12 tane iç tesisat firması var. Abonelik yapıldıktan sonra 12 firmadan birisiyle ticari anlaşması yaparak doğalgaz kullanabilirsiniz. İnternet sitemizde sertifikalı firmalarımızın tamamının iletişim bilgileri ve listeleri mevuttur. Bu firmaların haricinde bizden yetki almayan hiçbir firma bu dönüşüm işlemini yapamıyor. Çünkü biz işin hem proje kapsamında hem de imalat bittiğinde ve teknik personellerimiz detaylı incelemeler yaptıktan sonra gaz açılışlarını sağlıyoruz. Bizden yetkili olmayan firmalar bu işleri yapıyorsa bizim nezlimiz de o tesisatın hiçbir önemi yoktur. Bu durumla karşılaşılırsa vatandaşlarımızdan tesisatı söktürüp yetkili firmaya yaptırmalarını talep ediyoruz. Çok şükür Artvin’de henüz böyle bir durumla karşılaşmadık. Vatandaşlarımız bu konuda bilinçlidir” ifadelerine yer verdi.