YEREL
Giriş Tarihi : 25-04-2022 12:15   Güncelleme : 25-04-2022 12:15

11 yıldır dinmeyen acı

11 yıldır dinmeyen acı

İrfan-Fatma Ulusoy çifti, Artvin'de 2011 yılında otomobiliyle Çoruh Nehri'ne düşerek kaybolduktan sonra haber alınamayan oğulları Orhan Kemal Ulusoy'un acısını yaşıyor.

Yazları Antalya’da kışları ise Erzincan’da yaşayan Ulusoy çifti her yıl olduğu gibi kazanın 11 yılında da Artvin’e gelerek oğullarının kaybolduğu Çoruh Nehri kıyısında nehre karanfil bırakıp, çocuklarının yasını tuttu.

Oğullarının Çoruh Nehri’nde kaybolduğu 22 Nisan tarihi ile her Ramazan ve Kurban Bayramı’nda Artvin’e gelen İrfan-Fatma Ulusoy çifti her yıl artan bir özlemle göz yaşı dökerek acılarını yaşıyor.

Gazetemize açıklamalarda bulunan baba Ulusoy, “Burada dağa taşa suya oğlumun adını haykırıyorum. Acısı ilk gün ki gibi taze. Biz oğlumuz için Çoruh Nehri kıyısına bir tane dut, bir tanede kiraz fidan diktik. Bu fidanlar meyve verdi. Bu fani dünyada oğlumun bir diki mezar taşı yok, lakin dikili bir ağacı var. Dut ağacına oğlumun adını verdim. Orhan Kemal Ulusal adına diktiğim dut ağacımız onun adını kaybolduğu Çoruh Vadisi’nde yaşatacak. Diğer ağacı da oğlumla birlikte kaybolan ve sonradan cesedini bulduğumuz Hüseyin Dervişoğlu adına diktik” dedi.

11 yıldır her yıl dönümünde buraya gelerek çocuklarını göz yaşıyla andıklarını kaydeden Ulusoy, “Buraya geliyoruz. Çiçekleri Orhan diye öpüyoruz ve Çoruh Nehri’ne atıyoruz. Biz geldik oğlum Orhan diye dağa taşa adını haykırıyoruz. Bizi duyacaktır. Onu asla unutmadık. Unutmayacağız. Ruhuna Fatiha okuyoruz. Buraya gelerek kendimizi tedavi ediyoruz. Buraya gelemezsek hasta oluruz. Özlemimizi gidermeye çalışıyoruz, ama gideremiyoruz. Oğlumuzla konuşuyoruz, suyla konuşarak içimizdeki acıyı hafifletmeye çalışıyoruz. Kendimizi psikolojik olarak tedavi ediyoruz. Bir hafta kadar burada kalıyoruz. Her bayram buradayız. Ne zaman özlem duygumuz tavan yaparsan geliyoruz. Buraya. 11 yıldır hep siyah elbise giyiyoruz. Başka elbisemiz yok. Siyahtan başka elbise de giymeyeceğiz. Yasımızı tutacağız” dedi.

Anne Fatma Ulusosy ise yaptığı açıklamada, gençleri, hep oğluma benzetiyorum. Bu yüzden hep gençlerle oturuyorum. Yaşlılarla oturmuyorum hep gençlerle oturuyorum. Üniversitelerin bahçesinde oturuyorum. Ölümünü halen kabul edemedik. Oğlumuzu yad etmek için Antalya’dan buraya geldik. Oğlumun fotoğraflarını yanımdan eksik etmiyorum. Her gece onun fotoğraflarıyla uyuyorum. 11 yıldır onun fotoğraflarıyla uyuyorum. 11 yıl değil 11 milyon yılda geçse bu acı hafiflemez, bu özlem dinmez. Ölüme kadar bizim yüreğimizde yaşayacak.   Bize sağ duyulu olmamız yönünde kızlarım ve çevremdeki insanlar sürekli telkinde bulunuyor. Ama elimde değil. Biz bu sevdadan vaz geçemiyoruz. Bu sevda öyle bir savdaki ne aşka benziyor, ne yağmura be da kara benziyor. Bu sevdanın sonu yok” dedi.

Olay nasıl yaşandı

Yusufeli ilçesinde 22 Nisan 2011'de, 34 FG 9540 plakalı otomobille Çoruh'a yuvarlanan otomobildeki iki mühendisten biri olan Orhan Kemal Ulusoy'dan o günden beri haber alınamıyor.

Eşi ile Çoruh Vadisi'nde yaz, kış, bayram, tatil demeden oğlunu arayan yaşındaki İrfan Ulusoy, 3 Mart 2012'de Karayollarına ait asfalt şantiyesinin alt kesiminde suyun içinde, oğluyla birlikte kaybolan Hüseyin Dervişoğlu'nun cesedini bulmuştu.

Dilan Şahinbaş