YEREL
Giriş Tarihi : 13-03-2021 10:22   Güncelleme : 13-03-2021 10:27

100'üncü yıldönümünü kutluyoruz!

Artvin Ülkü Ocakları, “Büyük şair Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı İstiklâl Marşı, 12 Mart 1921 yılında TBMM`de kabul edilmiştir. İstiklâl Marşımızın kabulünün 100'üncü yıldönümünü kutluyoruz.”

100'üncü yıldönümünü kutluyoruz!

Artvin Ülkü Ocakları tarafından sosyal medyada yayınladıkları açıklamada; “İstiklâl Marşı, Türk milletinin mücadeleci ruhunu, bağımsızlık aşkını, sömürgeci güçlere karşı dik duruşunu yansıtan eşsiz bir eserdir.

İstiklâl Marşımız, o günlerin var olma ve yok olma mücadelesinin, karanlıkta aydınlığı arayan aziz milletimizin, ateşle imtihan edildiği günlerdeki kurtuluş macerasının özü ve ruhudur. İstiklâl marşımız sadece istiklâl mücadelemiz değil, istikbalimizin de yolunu aydınlatan bir sönmez meşaledir.

İstiklâl Marşı; üzerinde nefes aldığımız coğrafyayı namus olarak belirlemiş bir milletin önsözüdür. İstiklâl Marşı; her kelimesinde iman, her dizesinde kahramanlık ve her kıtasındaki azmi ile Türk Milletinin yeni ufuklara doğru kenetlenmesidir.

Ülkü Ocakları, bundan tam 100 yıl önce İstiklâl Marşı’mızın o mukaddes dizelerinde müjdelenen ve alsancağımızın teminatı olan tek OCAK’tır. Bizler var oldukça Şafaklarda alsancağımız dalgalanmaya , İstiklal Marşı’mız bin yıl sonra da TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’nin semalarında gür bir sesle yankılanmaya devam edecektir.

Bu vesileyle; İstiklal Marşımızın yazılmasına vesile olan aziz şehitlerimizi, kahramanlarımızı ve bir fazilet ve ahlak timsali olan vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla yâd ediyor, en derin minnet ve şükran duygularımla Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerine yer verildi..