YEREL
Giriş Tarihi : 28-10-2021 14:49   Güncelleme : 28-10-2021 14:49

100 yaşında tori kültürünü yaşatıyor

100 yaşında tori kültürünü yaşatıyor


Şavşat’ın Maden köyünde yaşayan Fatma Yaşar yöresel kıyafetlerin bir parçası olan toriyi 80 yıldır örerek kültürü yaşatmaya çalışıyor.

Şavşat’ın Maden (Bazgiret) köyünde yaşayan 100 yaşındaki Fatma Yaşar rahmetli annesinden örmesini öğrendiği toriyi 80 yıldır örerek kültürü yaşatmaya çalışıyor. Hiç evlenmeyen Fatma Yaşar, bütün akrabalarının rahmetli olduğunu söyleyerek “Ben bu koca dünyada yapayalnız yaşıyorum. Sağ olsun komşularım benimle ilgileniyor. Ben bu köyün dışında hiçbir yerde yaşayamam. Çünkü burada doğdum, burada büyüdüm ve hep burada yaşadım. Bana cennet neresi diye sorsanız (Maden Köyü) Bazgiret'tir, köyümdür. Bu kaldığım ev de başkasının bir akrabamın çok az bir kira ödüyorum. Tek başıma kalıyorum” dedi.
 

Köyde bir başkasının tori örmesini bilmediğini belirten Yaşar, “Tori, bizim eskiden giydiğimiz yöresel kıyafetlerin çok önemli bir parçasıydı. Şimdiki kemerler ne ise tori de oydu. Bildiğiniz ince iplikler kullanılıyor ama torinin özel bir düzeneği var, bu düzeneği ustaları yapardı. Benim kullandığım düzenek belki de 300 yıllıktır.  Bit tori bir haftada ancak örülebiliyor. Boş zamanlarımı değerlendirmek için komşularımın siparişlerini alıyorum. Artan iplerden de kendime örüyorum” ifadelerini kullandı.