YEREL
Giriş Tarihi : 21-04-2022 14:41   Güncelleme : 21-04-2022 14:41

1 Mayıs Çalışmaları Hızla Devam Ediyor

1 Mayıs Çalışmaları Hızla Devam Ediyor

Kentte 1 Mayıs Tertip Komistesi, 1 Mayıs işçi Bayramı için hazırlıklara devam ediyor. 10 Nisan’da toplanarak 1 Mayıs İşçi Bayramı çalışmalarına sivil toplum kuruluşlarına gerçekleştirdikleri ziyaretlerle başladı.

İşçilerin, günlük çalışma süresinin düşürülmesi için verdiği mücadeleden doğan ve bir asırdan fazladır dünyanın dört bir yanında emek ve işçi bayramı olarak kutlanan 1 Mayıs etkinlikleri için Artvin’de hazırlıklar başladı.

Sendika, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan 1 Mayıs tertip komitesince yürütülen çalışmalar kapsamında kentteki esnaf ve STK’lar ziyaret edilerek Artvin Merkez’de yapılacak olan kutlamalara davet ediliyor.

Ziyaretler kapsamında DİSK Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin, Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş, Türk Tabipler Birliği Artvin Temsilci Uğur Çıkrıkçılı, TÜM-BEL-SEN Artvin Temsilci Erkan Öztürk, Devrimci Sendikal Dayanışma Artvin Temsilcisi Halit Özer, SOL Parti İl Başkanı Mehmet Fatih Keskin,Artvin Barosu, Yeşil Artvin Derneği, Artvin Faal Gazeteciler Derneği ve Artvin Gazeteciler Cemiyetini ve Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliğini, ziyaret etti.

Tüm sivil toplum kuruluşlarının da alanlarda olmasından mutluluk duyacaklarını kaydeden Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş, iki yıldır Kovid-19 salgını nedeniyle kutlamaların yapılamadığını anımsatarak, “Bu yıl ne pahasına olurda olsun 1 Mayıs’ta ilk gün ki heyecanla bir yürüyüş miting yaparak meydanlarda olacağız. Bu etkinliklerimiz Hopa ve Kemalpaşa’da da olacak.  Hayat pahalılığı, ardı arkası kesilmeyen zamlar toplumun her kesimi zor günler geçiriyor. Bu yüzden her noktadan her kesimden yüksek sesle bu düzene dur demeliyiz. Bu yıl biraz farklı ve daha büyük bir coşkuluyla alanlarda olarak hak arayışı içinde olacağız. Bunun hazırlıkları kapsamında da STK’ları ziyaret ediyoruz. Gazetecileri de alanlarda pankartlarla görmek istiyoruz” diye konuştu.

Ziyaretler esnasında STK temsilcileri, 1 Mayıs İşçi Bayramı çalışmaları kapsamında üzerlerine düşecek görevleri yerine getireceklerini belirtti.

Komite üyeleri il merkezinde gerçekleştirdikleri STK ziyaretlerinin ardından ilçelere giderek ziyaretler gerçekleştireceklerini ve bildiri dağıtımı yapacaklarını belirtti.

1 Mayıs’ın Tarihçesi

Çalışanların gün içindeki çalışma süresinin 12 saatten 8 saate indirilmesi adına 1884 yılında başlattığı direniş, 1886'da kitlesel grevlerle yaygınlaşıp küresel bir nitelik kazandı.

Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatının 1889'daki Paris Kongresi'nde, yılın bir gününün dayanışma amacıyla işçilerin ortak bayramı ilan edilmesi kararlaştırıldı.

ABD'li sendikacıların önerisi üzerine o gün "1 Mayıs" olarak belirlendi. O tarihten itibaren 1 Mayıs, dünyanın dört bir yanında "Emek Bayramı", "İşçi Bayramı" ve "1 Mayıs Bayramı" gibi isimlerle kutlanıyor.

Osmanlı'da 1 Mayıs ilk kez 1911'de Selanik'teki tütün, pamuk ve liman işçileri tarafından kutlandı. İstanbul'daki ilk kutlama ise 1912 yılında yapıldı.

Osmanlı'nın ardından 1922'de Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkisi çerçevesinde 1 Mayıs Ankara'da İşçi Bayramı olarak kutlandı. Resmi olarak kutlanması ise ilk kez 1 Mayıs 1923'te oldu.

Taksim Meydanı'nda 1977'de düzenlenen 1 Mayıs programı, üzücü olaylara sahne oldu. Mitingde, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler'in konuşması sırasında açılan ateşle 37 kişi yaşamını yitirirken, yüzlerce kişi yaralandı. Bu olay da gerekçe gösterilerek 12 Eylül askeri darbesinin ardından 1 Mayıs, bayram olmaktan çıkarıldı ve kutlamalar yasaklandı.

O günden sonra tatil olmaktan çıkardığı 1 Mayıs, yıllar sonra 2009'da "Emek ve Dayanışma Günü" adıyla tekrar resmi tatil ilan edildi.

Dilan Şahinbaş