YEREL
Giriş Tarihi : 26-04-2022 08:53   Güncelleme : 26-04-2022 08:53

1 Mayıs çalışmaları devam ediyor

1 Mayıs çalışmaları devam ediyor

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde gerçekleştirilecek miting ile ilgili, 1 Mayıs Tertip Komitesinin çalışmaları devam ediyor.

Tertip komitesi, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde gerçekleştirilecek miting çalışmaları kapsamında Muhtarlar Derneğini, Or-Koop’u,Artvin Barosunu,Yeşil Artvin  Derneği’ni,Gazeteciler  Cemiyetini, Artvin  Faal Gazeteciler Derneğini, Şoförler  Odasını,Esnaf ve Sanaatkarlar Odaları Birliğini,Dolmuşçular  Kooperatifini, Nakliyeciler  Kooperatifini tek tek ziyaret ederek 1 Mayısta alanlara  davet etti.

Komite 1 Mayıs miting çalışmalarına halk pazarında, Cumhuriyet Caddesinde ve İnönü Caddesinde bildiri dağıtarak devam ettirdi.

1 Mayıs Komitesi tarafından dağıtılan bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Bu böyle sürmez. Birlikte değiştireceğiz. Hep birlikte 1 Mayıs’a!

 Her gün yapılan zamların yarattığı pahalılıkla, eriyen ücretlerimizle, işsizlikle, güvencesizlikle yurttaşların bugünü ve geleceği, hakkı, hukuku, umutları çiğneniyor. Yoksulluk ve adaletsizliğin büyüttüğü bunalım yaygınlaşıyor.

1 Mayıs’a sayılı günler kala ülkenin dört bir yanında işçiler, emekçiler hakları ve gelecekleri için direnmeye devam ediyor. İşçiler dayatılan sefalet ücretlerine, düşük zamlara, keyfi işten atmalara ve sendikal örgütlenmeye yönelen saldırılara karşı direnişle cevap veriyorlar.

Ucuz emek, yağmalanan doğa, talan edilen kentlerle toplumun işini, aşını geçimini ve sağlığını korumakta her geçen gün daha fazla zorlandığı zor günlerden geçiyoruz. Halk işsizlikle, açlıkla, yoksullukla, artan borçlarla, salgınla mücadele ederken ülkemizin tüm kaynakları bir avuç ayrıcalıklı zümre ve patronlar için seferber edilmekte.

 “İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz” diyen kadınlar, eşit işe eşit ücret diyerek, kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze karşı seslerini yükseltiyor.

Gençlik; atanan kayyum rektörlere, barınma sorununa, yemekhane zamlarına ve faşist saldırılara karşı geleceği ve özgürlüğü için sesini yükseltiyor.

Herhangi bir yargı süreci olmadan, KHK ile haksız, hukuksuz bir şekilde keyfi olarak işten atılan, görevlerine son verilen bütün emekçiler koşulsuz işlerine iade edilmeli, OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir.

Bu düzen böyle gitmez. Bu halkı mutfaktaki yangına, yoksulluğa, işsizliğe, borçluluğa ve güvencesizliğe mahkûm eden bu akıl dışı düzen ülkenin sırtında bir yüktür.

Değerli Artvin Halkı,

1 Mayıs’ı örgütleme görevi omuzlarımızdadır.

Ülkemizin ve dünyanın tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten biz işçileri, emekçileri, gençleri, kadınları, emeklileri, emekli dahi olamayanları insanca yaşatmak için çaresiz değiliz. Çare, kol kola dayanışmayla taleplerimiz, haklarımız, çocuklarımız ve ülkemiz için birlikte mücadelede.

1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’ne giderken birlikte değiştirme irademizi omuz omuza, işyeri işyeri, sokak sokak, meydan meydan örgütleyeceğimizi, dünyanın her ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de ve Artvin’de de emekten, barıştan, demokrasiden, eşitlikten, özgürlükten yana olan herkesi1 Mayıs saat: 12.00’ de Atapark’ta buluşmaya çağırıyoruz.

Yaşasın 1 Mayıs!”

Komite 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde gerçekleştirilecek miting çalışmalarına 28 Nisan günü Artvin Borçka ve Ardanuç Belediye Başkanlarını ziyaret ederek devam edecek.

Dilan Şahinbaş